Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Od ledna zdraží v Hradci i teplo, měsíčně si připlatíte stovky korun

1. 12. 2023

page.Name
Teplo v Hradci Králové zdraží od 1. ledna o 25 procent. Za jeden gigajoule Hradečáci nově zaplatí 815 místo dosavadních 640 korun. Nový ceník dnes zveřejnila městská společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové (THHK). Typická hradecká domácnost s průměrnou spotřebou zaplatí příští rok za teplo o téměř čtyři a půl tisíce korun více než letos. Pro Hradečáky jde o druhou nepříjemnou zprávu během tohoto týdne. O 15 procent totiž od ledna zdraží také vodné a stočné.

Dodávky tepla a teplé vody v krajském městě městem vlastněná společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové (THHK). Ta přitom teplo nakupuje od Elektráren Opatovice. Právě zdražení tepla z Elektráren Opatovice stojí podle Jiřího Seidlera za zdražením pro koncové zákazníky. "Náš nyní oznámil růst ceny o 28,5 %, ve kterém se podle Elektráren Opatovice zrcadlí mimo jiné i dopady vládního konsolidačního kteréhokoli dodavatele. Na úrovni představenstva a dozorčí rady naší společnosti jsme přijali opatření, kterým alespoň část navýšení ceny pokryjeme z vlastních prostředků Našim odběratelům tak od 1. ledna budeme účtovat cenu 815 Kč včetně DPH za GJ tepla, což znamená meziroční zvýšení o 25 procent 25 GJ si měsíčně platí přibližně 360 korun,“ vysvětlil předseda představenstva THHK Jiří Seidler. 

Průměrná hradecká domácnost se tedy musí připravit na to, že v roce 2024 zaplatíte za teplo v souhrnu o téměř čtyři a půl tisíce korun více než v letošním roce. V posledních letech se pro Hradečáky zdražuje teplo každý rok. Letošní nárůst o 25 procent je ovšem nezvykle vysoký. Loni se teplo zdražovalo o necelých pět procent, o rok dříve o 8,5 procenta. 

I přes zdražení zůstává cena tepla v Hradci Králové hluboko pod republikovým průměrem, který v letošním roce činil přibližně 1200 Kč za GJ. V posledních dnech už oznámila zdražení mnoha českých měst. Například v Plzni, kde teplárnu provozuje stejný holding jako Elektrárny Opatovice, se zvýšilo o 28,3 % na výsledných 819 Kč. V sousedních Pardubicích cena stoupne na 821 Kč, v Českých Budějovicích dosáhnete 840 Kč, v Liberci bude činit dokonce 1198 Kč av Brně 1199 Kč. 

Tepelné hospodářství zásobuje teplem kromě domácností i školy a další veřejné a soukromé instituce. Podíl firmy na trhu s teplem v Hradci Králové je odhadem 80 procent. THHK tak zásobuje teplem více než 24 tisíc hradeckých domácností. Do některých lokalit ve městě dodávají teplo přímo Elektrárny Opatovice a na trhu městské firmě konkurují. Před několika dny dokončilo THHK největší investice ve své historii. Za 35 milionů korun dokončila teplofikaci Velkého náměstí. D álkové teplo díky ní můžete nově využít například Klicperovo divadlo, stará radnice nebo mnohé restaurace a bytové domy na náměstí. 

Zdražení tepla je druhou nepříjemnou zprávou pro Hradečáky během tohoto týdne. V pondělí totiž oznámila společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové, že vodné a stočné příští rok zdraží o 15 procent na 146,73 korun za metr krychlový dodaný a odvedené vody. Průměrná domácnost tak za rok zaplatí za vodu téměř o 1900 korun více než letos .

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz