Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Oslavte konec roku bez pyrotechniky, žádá občany hradecká radnice

29. 12. 2023

page.Name
Hradecká radnice žádá obyvatele města, aby s ohledem na tragickou událost na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze při letošních oslavách příchodu nového roku nepoužívali zábavní pyrotechniku. Vedení města už dříve rozhodlo o tom, že se 1. ledna neuskuteční novoroční ohňostroj na Velkém náměstí. V rámci tradiční akce První den spolu ho nahradí videomapping. Používání zábavní pyrotechniky po celém Hradci zakazuje od letošního jara městská vyhláška. Na dny 31. prosince a 1. ledna se ovšem nevztahuje.

Oslavte příchod nového roku bez petard a ohňostrojů, žádá hradeckou veřejnost vedení města v čele primátorkou Pavlínou Springerovou (HDK). "Město Hradec Králové v souladu s dopisem ministra vnitra a vyhláškou města žádá své občany, aby se s ohledem na tragickou událost na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze při letošních oslavách příchodu nového roku zdrželi používání zábavní pyrotechniky," uvedla dnes hradecká radnice v tiskové zprávě. 

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rozeslal tento týden všem starostům a starostkám v České republice dopis, ve kterém představitele měst a obcí žádá, aby upustili od ohňostrojů. Důvodem jsou tragické události z posledního období, při kterých šílený vrah zastřelil celkem 17 lidí a nakonec obrátil zbraň i proti sobě. "Budu zároveň moc rád, pokud jako lokální autorita požádáte své spoluobčany, aby se i oni zdrželi používání zábavní pyrotechniky," píše v dopise Rakušan. 

Osobní prosba ministra vnitra starostům, starostkám i všem spoluobčanům: Omezme používání zábavní pyrotechniky
Vážená paní starostko, vážený pane starosto,
obracím se na Vás s osobní prosbou, abyste letos 31. prosince, případně na Nový rok, upustili od ohňostrojů, pokud je Vaše obec plánovala. Budu zároveň moc rád, pokud jako lokální autorita požádáte své spoluobčany, aby se i oni zdrželi používání zábavní pyrotechniky. 
Důvod je, myslím, nasnadě. Naše země zažila před Vánoci dva šokující násilné činy spojené se střelbou. Tyto události se bolestně dotkly mnoha lidí a rodin osobně, nepřímo pak v podstatě každého z nás. To nejmenší, co můžeme jeden pro druhého v téhle době udělat, je nezvyšovat nervozitu a neprohlubovat napětí a případná traumata, která po sobě tohle násilí zanechalo. Oslavit příchod nového roku lze i bez petard, dělobuchů a rachejtlí. 
Věřím, že Vy osobně tenhle apel pochopíte a že díky Vám ho přijme i velká část veřejnosti. 
Přeji Vám, ať je pro Vás i pro Vaši obec nový rok 2024 úspěšný, klidný a radostný.
S pozdravem
Vít Rakušan

 Vedení města Hradec Králové se rozhodlo jeho prosbu vyslyšet a v pátek dopoledne své občany k nepoužívání pyrotechniky vyzvalo. "Pojďme letos slavit příchod nového roku bez zbytečného humbuku," napsala k tomu hradecká primátorka Pavlína Springerová. 

Hradecká radnice už dříve zrušila městský ohňostroj, který se tradičně konal 1. ledna na Velkém náměstí v rámci akce První den spolu. Ohňostroj město nahradilo videomappingem, který bude promítaný na budovu staré radnice.

Zrušení novoročního ohňostroje vyvolalo na začátku října velké vášně mezi hradeckou veřejností. Vedení města prosadilo změnu i přes odpor opozice. Hradec se tak přidal mnohým dalším městům včetně Prahy, Brna či Ostravy, které od ohňostrojů ustoupily už dříve. Hlavními argumenty pro zrušení ohňostroje byly ochrana životního prostředí nebo ochrana zvířat. "Vím, že nás za to rozhodnutí asi nebudou všichni chválit, ale jsem přesvědčena, že jsme se vydali správnou cestou," řekla k rozhodnutí vedení města náměstkyně pro kulturu Ilona Dvořáková (nezávislá), která zastupitelům mimo jiné předčítala ze studie vědců z Akademie věd ČR, která upozornila na množství škodlivých látek, které se při ohňostrojích dostávají do ovzduší.

Už na jaře hradečtí zastupitelé schválili také novou vyhlášku, která zakazuje používání pyrotechniky na území města. Hlučná pyrotechnika je zakázána po celý rok, ovšem s výjimkou 31. prosince a 1. ledna. Zákaz se pak nevztahuje na méně hlučné výrobky řazené do kategorií F1 a F2 jako jsou prskavky, konfety nebo dětské, dortové a obdobné fontány. Povolené jsou nadále také ohňostroje, které podléhají ohlašovací povinnosti nebo povolení.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: MHMK​
​​