Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

10°

Svátek má

Bio Central chystá výstavu o Bedřichu Šimonovi, o pomoc prosí veřejnost

12. 10. 2023

page.Name
Chodíte rádi do hradeckého artového kina Bio Central? Pak jste si nemohli nevšimnout jedinečné mozaiky s motivem oka, která zdobí tamní dvoranu. Po dlouhých 50 letech objevili nedávno provozovatelé kina jméno autora této mozaiky. O hradeckém rodákovi Bedřichu Šimonovi nyní Bio Central připravuje výstavu. Šimon ve městě vytvořil několik dalších děl, kolem kterých Hradečáci dodnes chodí. Zemřel v roce 1988. Protože o umělci chybí tvůrcům výstavy některé informace, žádají o pomoc také hradeckou veřejnost.

Od konce roku 2012, kdy tehdy nový provozovatel Bio Central převzal provoz oblíbeného hradeckého kina, uplynulo už skoro 11 let. Po odkrytí závěsu ve dvoraně tenkrát mohli návštěvníci znovu vidět mozaiku s motivem oka, kterému se prý dříve říkalo Sputnik. Autor mozaiky byl ale až do přelomu letošního roku neznámý. Pak se ale náhodou objevil ve vysílání – v Československém filmovém týdeníku z roku 1972 se na záběrech objevil profesor Bedřich Šimon při práci na mozaice. Bio Central teď o umělci připravuje výstavu. 

„V současné době připravujeme výstavu s názvem Bedřich Šimon, autor neznámý, kterou návštěvníci budou moct vidět v listopadu a prosinci. Máme už shromážděny různé materiály včetně fotek od vnučky pana Šimona, chybí nám ale mnoho informací a dokladů především z let 1945–1988. Proto bychom chtěli poprosit pamětníky, aby nám s pátráním pomohli,“ přimlouvá se Jan Slanina z Bio Central a dodává, že středobodem výstavy bude rozhodně zmíněná mozaika, o níž dnes víme, že nesla název Oko do celého světa.

Bedřich Šimon je sice pro většinu Hradečáků neznámým autorem, na svědomí má ale hned několik zajímavých realizací ve městě. Kolem některých možná dodnes denně chodíte. Bedřich Šimon vytvořil například fasádu dřívějšího obchodního domu Prior (dnes Tesco/Atrium), je také autorem mozaiky v bývalé jídelně obchodního domu. Jeho mozaika matky s dítětem zdobí Polikliniku II na Slezském předměstí a sgrafitová výzdoba zase průčelí dětského pavilonu Fakultní nemocnice. Podle jeho návrhu je vytvořena také dnes již chátrající fontána u Střední průmyslové školy. Fontánu tehdy vyrobili přímo studenti školy.

„Víme, že se pan Šimon věnoval hlavně keramice, v 50. letech byly ale na kolektivních výstavách několikrát zastoupeny i jeho obrazy. Podle záznamů ze Slovníku výtvarných umělců měl také restaurovat oltářní obrazy v katedrále Sv. Ducha. Dosud se nám ale nepodařily sehnat veškeré podklady. Podobně je tomu také u potvrzení autorství klavíru Petrof Crystal,“ doplňuje Slanina.

Bedřich Šimon se narodil v Hradci Králové v roce 1902. Studoval v Praze na Akademii výtvarných umění, kterou ale vzhledem k smrti otce nedokončil a vrátil se k mamince a sestře, aby mohl vydělávat a přispívat na život rodiny. Později dostudoval na Slovensku, kde pracoval jako návrhář textilu. Po přestěhování do Chotěboře, kde vyučoval na gymnáziu, se mu narodila první dcera. Po 2. světové válce se vrátil do Hradce Králové, kde až do své smrti v roce 1988 bydlel a tvořil.

Bio Central prosí pamětníky, kteří by mohli mít nějakou informaci o Bedřichu Šimonovi a jeho dílech, aby ji neváhali poslat na e-mail jan.slanina@biocentral.cz nejlépe do konce října.

(kul, tz)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Bio Central