Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

10°

Svátek má

Čtvrté Sousedání zve nejen na sousedskou hostinu, ale i společný běh

11. 10. 2023

page.Name
Máte rádi akce, kde není nouze o pestrost a kreativitu? Pokud ano, vypravte se v neděli 15. října na Malé náměstí v Hradci Králové, kde se bude od 14 do 18 hodin počtvrté konat komunitní akce Sousedání, kterou pořádá akční skupina Divá bába.

Organizátoři pro účastníky chystají výtvarnou dílnu, pojízdnou knihovnu, lingvistický koutek, pouliční cykloservis a další aktivity. „Novinkou bude sdílený sousedský stůl, kam si může každý donést ochutnávku ze své kuchyně nebo přebytky ze zahrádky a pobavit se i se „sousedy“. Pětikilometrový běh, který bude odstartován ve 14.30, zase potěší milovníky pohybu na čerstvém vzduchu. Trasa povede po zajímavých stavbách hradecké architektury,“ přiblížila Ilona Mach z pořádající Divé báby.

Podle ní bylo minulé Sousedání moc příjemné a hojně navštívené. Proto se akční skupina rozhodla připravit na tento říjnový termín ještě zajímavější program. „Oslovili jsme mimo jiné našeho kamaráda, který běhá, zda by připravil nějakou trasu, vhodnou i pro začátečníky. Vznikl tím tak zvaný Souběh, což je pětikilometrová trasa po zajímavých stavbách historické i moderní architektury. Atmosféru přátelství a sdílení chceme podporovat také uspořádáním společné „hostiny“ přímo na náměstí,“ zve na akci Ilona Mach.

Na společné tabuli, kterou pořadatelé nazvali Chléb & sůl = komunitní stůl, si účastníci mohou přinést každý, co chce, napéct, navařit nebo jen donést ovoce nebo zeleninu ze zahrady. „Občerstvení bude však k zakoupení i na místě, takže kdo přijde tak říkajíc bez přípravy, může si na náměstí koupit něco na zub, třeba od skupiny Food not bombs nebo ochutnat od ostatních. Pořadatelé každého přivítají chlebem a solí jako za starých časů,“ uvedla Mach.

Novinkou na čtvrtém Sousedání bude také Portrétomat. Projekt výtvarnice Alžběty Dvořákové funguje podobně jako samoobslužné automaty na fotografii, stačí vhodit peníze, posadit se a počkat. Portrét ale nenakreslí stroj, ale ruka zmíněné umělkyně. Svoji podobu si zájemce odnese za tři až pět minut. Výtvarná dílna vhodná i pro nejmenší děti jistě potěší maskami psů. Výtvarnice Kateřina Zelingerová je připravila tak, aby si každý mohl vybrat své oblíbené plemeno a podle vlastní fantazie si ho vybarvit. Jako obvykle budou pro děti nachystané také křídy pro malování na chodníku.

Zájemci o procvičení v němčině či angličtině se mohou zúčastnit jazykového koutku Stammtisch. Potkají se tam s rodilými mluvčími, studenty jazyků z hradecké univerzity, zahraničními návštěvníky z celé Evropy i úplnými začátečníky. Zapojit se do konverzace je žádoucí, ale ti ostýchavější mohou třeba jen poslouchat a cizí jazyk vstřebávat. Už tradičně se ke skupině Divá bába přidají také kolegové z Bajkazylu Hradec Králové. Ti ochotně poradí s drobnými opravami kola, dotáhnou matky nebo dofouknou gumy. Na pojízdné pípě přiveze Bajkazyl rovněž pivo a limonádu.

Atmosféru akce naladí tentokrát DJ set hradeckého hudebníka, který vystupuje pod jménem Segment. „Když jsme Segmenta oslovili, hned jsme si plácli, protože on už si chtěl zkusit hrát nějaký odpolední set. Přece jen na akcích, kde obvykle hostuje, často vystupuje až dlouho po půlnoci. Zadání zahrát pouliční chill out set, pro něj tedy bylo vítanou změnou,“ dodávají pořadatelé.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv AS Divá bába