Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Do hudebního nebe odešel Jiří Hasal. Zakladatelovi JH Big Bandu bylo 85 let

19. 10. 2023

page.Name
Smutná zpráva pro hradeckou hudební scénu. Ve věku 85 let zemřel ve středu 18. října zakladatel a kapelník JH Big Bandu, hudební pedagog a velký milovník swingu Jiří Hasal. Hradecký rodák byl od roku 2017 držitelem městské výroční ceny Primus inter pares za celoživotní práci.

O smrti skvělého hradeckého muzikanta informoval orchestr JH Big Band na webu a sociálních sítích. 

Jiří Hasal se narodil v Hradci Králové v roce 1938. Po absolvování základní školy studoval na stavební průmyslovce, kterou ukončil maturitou. A už na této škole založil svoji první kapelu hrající milovaný swing. V Hradci Králové pracoval jako stavební technik, postupně u Domovní správy, ve výstavbě města, v Osvětové besedě PKO a tehdejším krajském kulturním středisku, zde měl na starosti hradecké amatérské kapely. V letech 1964-1968 dálkově vystudoval Lidovou konzervatoř - hlavní nástroj klarinet. I při studiu stále muzicíroval. Stěžejní v jeho tehdejší hudební činnosti bylo působení v Palmové zahradě, a to od roku 1960 až do jejího uzavření v roce 1991. Pamětníci tuto dobu jistě pamatují - rádi si chodili při zvuku J.H. Septetu zatančit.

Od roku 1978 začal působit na Lidové škole umění (tehdy Maxima Gorkého, dnes Habrmanova), kde založil a vedl orchestr JH Big Band. Ten se věnuje interpretaci klasického i moderního jazzu, ale i známým melodiím z muzikálů a filmů. JH Big Band dosáhl výrazných úspěchů na řadě koncertů a soutěží nejen v České republice, ale šířil dobré jméno královéhradeckých muzikantů i v Polsku, Německu, Maďarsku, Norsku, Švédsku nebo bývalém Sovětském svazu. Na koncertech vystupuje JH Big Band také s se známými jmény ze světa showbyznysu jako byli Eva Pilarová, Jitka Zelenková, Laďa Kerndl, Karel Hála nebo Ondřej Ruml. 

Jiří Hasal pokračoval v pedagogické činnosti i v pokročilém věku. I ve více než 80 letech učil na ZŠ Habrmanova hru na klarinet a saxofon. V roce 2017 získal od Hradce Králové ocenění Primus inter pares, které město uděluje za výjimečné, dlouhodobé výsledky v oblasti kultury, vědy, výchovy či sportu.

Poslední rozloučení s Jiřím Hasalem se uskuteční ve čtvrtek 26. října od 12 hodin ve smuteční obřadní síni v Kuklenách.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Facebook JH Big Band/Patrick Marek