Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Fakultní nemocnice začala s rekonstrukcí laboratoří za 230 milionů korun

2. 10. 2023

page.Name
Fakultní nemocnice Hradec Králové zahájila rekonstrukci budov a provozů laboratorních oborů. Stavební práce, které jsou naplánovány do jara 2025, budou stát více přes 230 milionů korun. Zhruba 75 procent nákladů by přitom měly pokrýt dotace. Laboratorní obory zajišťují základní i specializovaná vyšetření biologického materiálu pro nejrůznější obory medicíny a jsou naprosto nezbytné pro zajištění zdravotní péče.

Budovy, v nichž laboratorní obory FNHK sídlí, už podle ředitele nemocnice Aleše Hermana nevyhovují potřebám současné medicíny. "Proto je nutné provést stavební úpravy, které vyřeší především centralizaci příjmu biologického materiálu a další změny, například posílení potrubní pošty a datových rozvodů," uvedl Herman.

Stavební práce se týkají budov číslo 17 a 22 v areálu FNHK, ve kterých jsou Ústav klinické biochemie a diagnostiky, Ústav klinické imunologie a alergologie, Ústav klinické mikrobiologie, Oddělení lékařské genetiky, Laboratoř IV. Interní hematologické kliniky, Biobanka, Centrum biomedicínského výzkumu, Mléčná banka a Klinika nemocí kožních a pohlavních FNHK. Provoz těchto pracovišť bude v rekonstruovaných objektech pokračovat i po dobu stavebních prací, pouze hematologická laboratoř byla přesunuta do budovy číslo 23.

Budova číslo 17 byla postavena ve druhé polovině 80. let minulého století. Rekonstrukce se zaměří na modernizaci výukových laboratoří, sociálních zařízení, únikové cesty z důvodu požární bezpečnosti a obnovu datových rozvodů.

"Obdobně budou probíhat rekonstrukce vnitřních instalací objektu číslo 22, který byl dokončen v první polovině 90. let. Zásadní je ale přístavba objektu č. 22, která umožní umístění centrálního příjmu pro příjem biologického materiálu," uvedl mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Měly by se také zvětšit plochy pro některá pracoviště a vzniknout prostory pro technické zázemí.

V souvislosti se zahájením stavebních prací je uzavřené venkovní parkoviště přiléhající k těmto budovám. Nemocnice také upozorňuje na nutnost dbát zvýšené opatrnosti při pohybu v opravovaných budovách i jejich okolí.

Fakultní nemocnice Hradec Králové je největším zdravotnickým zařízením ve východních Čechách, pracuje v ní přes 5000 zaměstnanců a má víc než 40 zdravotnických pracovišť. Ročně je v ní hospitalizováno přes 40 000 pacientů, v posledních letech zhruba 27 000 z nich podstoupí operaci. FNHK nabízí pacientům téměř 1400 lůžek.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto FNHK