Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Javory, třešně či lípy. V Hradci začala podzimní výsadba, přibude 500 stromů

31. 10. 2023

Javory, třešně či lípy. V Hradci začala podzimní výsadba, přibude 500 stromů 5 snímků
Poslední říjnový den byla v Hradci Králové zahájena podzimní výsadba stromů. Pracovníci technických služeb jich vysadí přes 500 a převážně se bude jednat o stromy listnaté. Zeleň přibude u některých mateřských a základních škol, obnovena bude i na místech, kde musela ustoupit rekonstrukcím chodníků a inženýrských sítí. O nové stromy nebudou ochuzeny ani Šimkovy sady. Ročně vysadí technické služby ve městě asi 600 stromů, většinu z nich právě během podzimu.

Nové stromy budou ve většině případů náhradou za stromy odstraněné převážně ze zdravotních a bezpečnostních důvodů nebo uhynulé vlivem dlouhotrvajícího sucha a nepříznivé půdní vlhkosti. Tyto výsadby budou provedeny téměř ve všech městských částech Hradce. "Převážně se bude jednat o stromy listnaté, ale připraveno máme také 18 jehličnanů," uvedly na webu technické služby.

Největší druhové zastoupení mezi vysazovanými stromy budou mít javory, okrasné třešně a lípy. Javory a třešně jsou tradičně voleny především pro svou relativní odolnost proti suchu. „Mezi nejvýznamnější výsadby bude patřit obnova stromořadí v Blahoslavově ulici, které bylo vykáceno z důvodu rekonstrukce plynovodu a navazující opravy chodníku, v tomto případě půjde o 25 třešní,“ říká náměstek primátorky pro životní prostředí Adam Záruba (Změna pro Hradec).

V ulicích Hradecká, Dvorská a na třídě SNP bude vysazeno celkem 50 javorů. „Stromy přibydou u některých mateřských a základních škol, sídlištní zeleň bude obnovena v ulici Truhlářská a nové stromy vysazeny také v Šimkových sadech,“ doplňuje náměstek Záruba. Šestice pyramidálních dubů a pár jeřábů zaplní prázdná místa v ulici Pospíšilova mezi budovou LDN a Gymnázia Boženy Němcové. 

(kul, tz)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Technické služby Hradec Králové