Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Knižní veletrh je z dveřmi, hlavním lákadlem spisovatelka Mornštajnová

4. 10. 2023

page.Name
Mimořádná událost se zítra odehraje na půdě Univerzity Hradec Králové (UHK). Úderem deváté hodiny tam totiž bude zahájen Knižní veletrh 2023, který tradičně pořádá Univerzitní knihovna UHK. Návštěvníci se seznámí s aktuální produkcí více než dvou desítek vydavatelství, veletrh nabízí živá setkání se spisovateli a umožní zakoupení knih za veletržní ceny. Hlavním lákadlem bude osobní setkání se spisovatelkou Alenou Mornštajnovou z Valašského Meziříčí.

Tato v České republice nejčtenější a nejprodávanější autorka bestsellerů, jako jsou Les v domě, Hana, Listopád či Slepá mapa, si získává přízeň čtenářů nejen u nás, ale také ve světě. Právě její román Hana získal už mnoho literárních cen, například Kniha roku 2017, Cena poroty, Cena studentů i ocenění Česká kniha. Práva na překlad této knihy putovaly do 23 zemí světa. Setkání spojené s autogramiádou a možností zapojit se do diskuse se uskuteční od 14 hodin v univerzitní aule budovy A.

A na co dalšího se mohou návštěvníci veletrhu těšit? Ten letošní přinese ještě další překvapení. Hostem totiž bude i Briana Čechová, ředitelka Knihovny a tiskárny pro nevidomé Karla Emanuela Macana. Součástí bude inspirativní nabídka knih a audioknih, kterou využívají čtenáři se zrakovým postižením nejen v Čechách, ale také v zahraničí. Během workshopu se zájemci dozvědí, jak vznikají knihy pro nevidomé a co si musí osvojit čtenáři Braillova písma.

Během veletrhu bude dalším hostem Jan Bílek, který působí v Muzeu literatury v Praze a na Katedře českého jazyka a literatury UHK. „Mnozí jeho jméno dobře znají jak z monografií, tak i díky odborným článkům a hostování v literárních pořadech České televize. Tentokrát na veletrhu od 10 hodin představí zbrusu novou publikaci Světová premiéra RUR. Čapkovo drama v Hradci Králové,“ zvou organizátoři.

Od 10 hodin čeká účastníky veletrhu v aule budovy A prezentace unikátního projektu Petra Hejhala, Pavla Drnovského a Ladislava Rytíře nazvaného Archeologie konfliktů včetně publikace, která vznikla na půdě Filozofické fakulty UHK a ve spolupráci s prestižními odbornými pracovišti v zemi. Vlastimil Havlík od 10.30 hodin seznámí obdivovatele výtvarného umění s nově vydanou monografií Hvězdné nebe. Sochorovi. Fr. Kysela. Od 10 hodin se také uskuteční exkurze Univerzitní knihovnou a pro mnohé bude jistě přínosný od 11.30 workshop Jak vyhledávat v Národní digitální knihovně a volně dostupných online zdrojích.

Studenti humanitních oborů jistě ocení workshop Zdeňka Zahradníka, který od 11 hodin na konkrétních příkladech představí, jak lze využít fondy Biskupské knihovny BiHK pro badatelské účely. Jako každoročně budou návštěvníci moci vybrat tituly, které budou na veletrhu zakoupeny, aby trvale obohatily Univerzitní knihovny a byly veřejně dostupné všem čtenářům a dalším zájemcům.

„Vystavovatelé si pro návštěvníky Knižního veletrhu připravují část své nabídky za veletržní ceny. Znalosti v oblasti současné literatury mohou přítomní zúročit účastí v kvízu a získat zajímavou publikaci. To všechno je na Knižním veletrhu připraveno,“ uvedli pořadatelé. Od 15 hodin se koná setkání s Jiřím Slavíkem, specialistou Národního památkového ústavu, pracoviště Josefov. Ten se podělí o výsledky mnohaletého průzkumu, které jsou zahrnuty do výpravné publikace Nejstarší měšťanské domy východních Čech.

Po celý den je rovněž možné se kochat novinkami současné produkce. Pro návštěvníky letošního Knižního veletrhu v areálu Univerzity Hradec Králové je připraveno mnoho lákavých nabídek. Ústřední téma roku 2023 je Literatura bez hranic, jež reflektuje současný fenomén, v němž autoři svými díly překračují hranice fyzické i kulturní a získávají věrné čtenáře doma, ale i za hranicemi své země.

Programová nabídka Knižního veletrhu 2023

Budova A

9.00 – 9.30 Slavnostní zahájení XXVII. ročníku Týdne knihoven a Knižního veletrhu 2023
• Představení nově vydaných titulů na půdě UHK

9.00 – 17.00 Prezentace nakladatelství a vydavatelství

11.45 Vyhodnocení kvízu a předání cen pěti nejúspěšnějším účastníkům

Aula

10.00 Mgr. Petr Hejhal, Ph.D., Mgr. Pavel Drnovský, Ph.D., Mgr. Ladislav Rytíř - Představení projektu a publikace Archeologie konfliktů

11.00 Mgr. Matouš Holas, Ph.D. - Představení knihy o výsledcích výzkumu válečné krajiny z roku 1866

14.00 Setkání se spisovatelkou Alenou Mornštajnovou, autorkou bestsellerů a držitelkou prestižních českých i zahraničních cen za literaturu
• Součástí setkání bude autogramiáda publikací

Galerie T

9.00 –16.00 Představení fondů Biskupské knihovny Biskupství královéhradeckého

11.00 PhDr. Zdeněk Zahradník - Využití fondů Biskupské knihovny pro badatelské účely

Pracovna SM2

9.30 PhDr. Vlastimil Havlík, Ph.D. - Představení publikace Hvězdné nebe, Sochorovi a Františku Kyselovi

10.00 Mgr. Jan Bílek, Ph.D. - Světová premiéra RUR. Čapkovo drama v HK

11.00 Mgr. Briana Čechová, Ph.D. - Jak vlastně čtou nevidomí?
• Představení knih převedených do Braillova písma, ukázka reliéfní grafiky
• Seznámení s procesem vzniku zvukových knih

15.00 Ing. Jiří Slavík - Nejstarší měšťanské domy východních Čech, představení publikace

Knihovna UHK

10.00 Mgr. Ivan Pivec - Exkurze Univerzitní knihovnou - nabídka služeb, badatelské příležitosti

11.00 Mgr. Luděk Škrabal, DiS. - Jak vyhledávat v Národní digitální knihovně a volně dostupných online zdrojích

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: UK UHK