Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

OBRAZEM: Hradec postaví na Podzámčí unikátní ekologickou školku

5. 10. 2023

OBRAZEM: Hradec postaví na Podzámčí unikátní ekologickou školku 9 snímků
Hradecká radnice začala s přípravou nové ekologické školky s názvem Podzámčí II, ve které by měla najít zázemí asi stovka předškoláků. Město tak reaguje na fakt, že současná kapacita školek je v Hradci zcela naplněná. Součástí unikátní školky má být speciálně upravená zelená střecha přecházející volně do zahrady, nová kuchyň i komunitní ekocentrum. Aktuálně začala radnice hledat projektanta. Pokud vše půjde podle plánu, hotová by měla být školka na přelomu let 2026 a 2027.

Důvodem pro výstavbu nové školky je fakt, že kapacity mateřských škol v celém městě jsou v tuto chvíli naplněné. Radnice proto potřebuje do budoucna připravit kapacity další. "Potřebujeme stavět nové školky, případně přistavovat nějaké části školek a také opravovat ty stávající budovy, které jsou opravdu ve špatném stavu a dosluhují. Projekt mateřské školky Podzámčí II. mě hrozně moc těší. Je to lokalita, kde probíhá stavební boom a máme tam obrovský problém s kapacitami," vysvětlila primátorka Hradce Králové Pavlína Springerová (HDK), proč město vybralo pro stavbu nové školky právě lokalitu Moravského Předměstí.

Školka Podzámčí II nebude dle primátorky jen obyčejnou školkou. "Chceme, aby dětem nabídla mnohem více. Plánujeme vytvořit takové prostředí, kde budou mít děti blízko k přírodě a už samotné možnosti a vybavení zázemí budovy bude mít edukační charakter. Pokud by se nám podařilo projekt zrealizovat, a to především za přispění částky z dotačního programu IROP prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace, mohli bychom se pyšnit první unikátní ekologickou školkou v Hradci,“ uvedla Springerová.

Na zelené střeše by se v zimě mohlo i sáňkovat

Město má už nyní zpracovanou studii, která počítá nejen s výstavbou školky, ale i dalšího zázemí a úpravou větší plochy na Moravském Předměstí poblíž sousední mateřinky Podzámčí I. „Nová školka by měla být vybudována jako dvoupodlažní objekt s kapacitou pro sto dětí, měly by zde být celkem čtyři třídy. Dále zde bude mít zázemí vedení a personál školky. Součástí novostavby bude také kuchyň, která by zvládla pokrýt až 250 jídel denně a mohla tak sloužit i pro přilehlou školku Podzámčí I,“ popsal plány investiční náměstek primátorky Lukáš Řádek (TOP09).

Úpravy čekají i venkovní prostory, které nabídnou nové herní prvky, parkoviště i zahradu se stromy a keři. Významným ekologickým prvkem projektu je také zelená střecha, která by postupně měla přecházet do zahrady. „Díky tomu budou mít děti opět o něco blíž přírodu a zároveň si tu mohou užít i spoustu zábavy. Svažitý terén mohou využít i v zimě k sáňkování, pokud tedy v Hradci napadne pořádně sníh,“ doplnila primátorka.

Vedle školky má vzniknout i komunitní ekocentrum

Nová ekologická školka je unikátní také díky komunitnímu ekocentru. „Jedná se o další samostatně stojící budovu vedle novostavby školky. Objekt bude opět dvoupodlažní, tentokrát s rovnou střechou, kterou by měly pokrývat solární panely. Přízemí objektu je určeno pro výuku jedné třídy o kapacitě pětadvaceti dětí. Prostory v patře by sloužily jako další zázemí pro školku, po skončení výuky ale může začít fungovat jako volnočasové centrum pro děti či pro dětské kroužky,“ uvedl Řádek. V zahradě kolem komunitního ekocentra by se měly nacházet okrasné a užitkové záhony, dále také skleníky, polytechnická dílnička a další malé zahradní stavby.

Během září rada města schválila podmínky zadávací dokumentace pro vypracování kompletní projektové dokumentace, projektanta by město mohlo mít vysoutěženého na přelomu roku 2023 a 2024. Ten bude následně zpracovávat všechny stupně projektové dokumentace, a to včetně dokumentace skutečného provedení stavby (DSPS). Město pro projektování plánuje poprvé v rámci svých investic využít metodu tzv. informační model stavby (BIM – Building Information Modeling). Jedná se o proces vytváření a správy dat o budově během celé doby výstavby i poté. Projektanti budou projekt modelovat ve 3D provedení, díky kterému je celý postup stavby přehlednější a lépe se bude kontrolovat i její průběh. Navíc bude díky BIM modelu jednoduší i následná údržba a provoz budov. Pokud vše půjde podle plánu, mohla by být školka podle primátorky hotová na přelomu let 2026 a 2027. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Vizualizace: MMHK