Pátek

21. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Trenér stolního tenisu zneužil 14letou hráčku. Od soudu odešel s podmínkou

24. 10. 2023

page.Name
Bývalý trenér reprezentačního družstva kadetek ve stolním tenisu Michal Lebeda byl za zneužití nezletilé svěřenkyně pravomocně odsouzen ke dvěma letům vězení s tříletou podmínkou a čtyřletému zákazu práce s mládeží. O dnešním rozhodnutí Krajského soudu v Hradci Králové informoval server Seznam Zprávy.

Sedmapadesátiletý Lebeda byl pravomocně odsouzen za to, že v roce 2012 nejméně ve čtyřech případech pohlavně zneužil svou čtrnáctiletou svěřenkyni. Krajský soud dal v případu za pravdu Okresnímu soudu. "Odvolání obžalovaného Michala Lebedy se zamítá. Výpověď hráčky se nám zdá jako naprosto věrohodná, a pokud ke stejnému závěru došel i okresní soud, nemáme jediný důvod na jeho rozsudku cokoliv měnit," cituje web Seznam Zprávy předsedu senátu Zdeňka Šulce.

Policie Lebedu obvinila z pohlavního zneužití v květnu roku 2021. Trenérovy bývalé svěřenkyně tehdy popsaly, že se k nim devět let předtím choval nevhodně. Jedné z hráček v době, kdy byla nezletilá, podle odůvodnění soudce Šulce minimálně ve dvou případech masíroval nahá prsa.

Trenér od začátku vinu popírá a tvrdí, že si jeho svěřenkyně vše vymyslely. "Skutek, který je mi podsouván, se nestal a nemám k němu žádný motiv. Já mám skvělou rodinu, manželku a děti, něco takového nemám zapotřebí a patnáctileté dívky mě nezajímají. Celou kauzu považuji za vykonstruovanou a považuji ji za nástroj mocenského boje proti stávajícímu vedení stolního tenisu," uvedl u odvolacího soudu.

Pravomocný rozsudek už komentovat nechtěl. "S rozsudkem nejsme spokojeni. Nebyly vzaty argumenty, které obhajoba přednášela," uvedl Lebedův obhájce Pavel Kosek.

„Klientka je ráda, že už to konečně skončilo. Jejím jediným cílem bylo, aby dotyčný trenér nemohl ublížit dalším holkám a toho teď dosáhla. Stále ale cítí zklamání, že asociace stolního tenisu se snažila celou kauzu smést pod koberec a šli tvrdě proti ní a proti lidem, kteří ji podporovali,“ uvedl obhájce hráčky Ivo Žižkovský.

Lebeda v roce 2012 u reprezentačního týmu kadetek skončil, ale pokračoval v trénování ve svém domovském klubu v Hradci Králové, kde se poté stal vedoucím trenérem a sportovním manažerem Centra mládeže. I tam podle výpovědi dalších dívek pokračoval v nevhodném chování.

Rodiče Lebedových bývalých svěřenkyň vyčítají vedení České asociace stolního tenisu, že výpovědi hráček o sexuálním obtěžování bagatelizovalo a případem se vážněji nezabývalo. Zástupci asociace před dvěma lety uvedli, že trenér veškerá obvinění popřel a šlo pouze o "tvrzení proti tvrzení".

(čtk, kul)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz