Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Hradec má po čtvrt roce kompletní radu města, zvolen byl Jindřich Outlý

29. 8. 2023

page.Name
Hradec Králové má po čtvrt roce opět kompletní jedenáctičlennou radu města. Zastupitelé dnes v tajném hlasování zvolili novým radním Jindřicha Outlého. Ten byl do hradeckého zastupitelstva loni zvolen na kandidátce opozičního hnutí ANO, letos v červnu se však již jako nezařazený zastupitel připojil ke koalici HDK+TOP09, ODS, Pirátů a ZPHZ. Primátorka Pavlína Springerová (HDK) navrhla Outlého do rady už na konci června, zastupitelé ho však překvapivě nezvolili. Na druhý pokus dnes už ano, pro Outlého hlasovalo 21 z celkových 37 zastupitelů.

Ke zvolení potřeboval předseda finančního výboru Jindřich Outlý aspoň 19 hlasů. Nakonec jich v tajné volbě dostal 21, což koresponduje s počtem hlasů, které má v zastupitelstvu současná koalice pod vedením primátorky Springerové. Od začátku června tvoří koalici HDK+TOP 09, ODS, Piráti, Změna pro Hradec a Zelení a tři přeběhlíci původně zvolení za jiné subjekty, mezi které patří i samotný Outlý. 

Rada města byla neúplná od konce května, kdy na svůj post rezignoval předseda hnutí Rozvíjíme Hradec Jan Holásek. Ten se dostal se svým hnutím do sporu se zbytkem koalice. HDK+TOP09, ODS, Piráti a ZPHZ vypověděli Holáskovu hnutí koaliční smlouvu, sám Holásek svou rezignací následně předešel svému odvolání. 

Místopředseda klubu hnutí ANO Denis Doksanský volbu Outlého označil za koupení si hlasů po té, co koalici ubyly hlasy. "Myslíme si, že by hradecká politika mohla být čistší a lepší," řekl Doksanský. Dnešní hlasování se konalo volebními lístky odevzdávanými do urny. Červnové tajné hlasování, při kterém překvapivě Outlý získal jen 17 hlasů, bylo elektronické. Podle Springerové bylo elektronické hlasování nepřehledné.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Hnutí ANO