Pondělí

15. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

Konečně! Od 1. září můžete platit v hradecké MHD platební kartou

31. 8. 2023

page.Name
Od pátku 1. září mohou cestující v hradecké MHD zaplatit ve všech vozech bezkontaktní platební kartou. Základní jízdné je přitom vyjde na 14 korun, tedy stejnou částku, jakou zaplatí při úhradě z městské karty. Jízdné můžete nově zaplatit i platební kartou nahranou v chytrém telefonu nebo hodinkách. Bezkontaktní kartou můžete zaplatit také jízdné pro spolucestující a zlevněnou či přestupní jízdenku. Oproti městské kartě ta platební nenabízí pouze možnost zlevněného jízdného za jízdu na krátkou vzdálenost.

Možnost platit ve vozech platební kartou souvisí s novým odbavovacím systémem hradecké MHD. Celý systém za 25 milionů korun od společností EM Test ČR a Emtest nahradil letos na jaře již nevyhovující technologii z roku 2005, jejímž základem je odbavení čipovou městskou kartou. Už od května jsou ve všech vozech MHD nainstalovány nové čtečky, doposud však dokázaly přijímat pouze data z městské karty.

Původně slibovala radnice spuštění nového odbavovacího systému loni v prosinci, po zpoždění dodávek komponentů letos v květnu. Kvůli problémům s propojením s bankovním systémem ale budou moct zaplatit lidé platební kartou nakonec až od začátku září. 

"Slibovali jsme, že platit kartou bude možné do konce května, za zpoždění se omlouváme. Realisticky odhaduji, že kartou půjde ve voze MHD platit do konce prázdnin," řekl Salonkám na začátku července ředitel dopravního podniku Zdeněk Abraham. Dnes odpoledne dopravní podnik na svém webu uvedl, že placení kartou bude možné od 1. září. Odhad ředitele Abrahama byl tak nakonec správný. 

Podle radnice by nové způsoby platby jízdného mohly přivést do autobusů a trolejbusů více cestujících, zejména těch, kteří nejezdí pravidelně. Loni přepravil přes 35 milionů lidí. V budoucnu by mělo být možné využít platební kartu i pro nákup časově jízdného, ​​​​zatím s ní zaplatíte pouze jednorázové jízdné.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek