Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

ŘSD vybralo projektanty severní tangenty, stavět se má začít v roce 2029

31. 8. 2023

page.Name
Posun u jedné z nejvýznamnějších dopravních staveb pro Hradec Králové ohlásilo v těchto dnech Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). To vybralo projektanty severní tangenty, která by v budoucnu měla odvést část tranzitní dopravy mimo krajské město. Stavba 14 kilometrů dlouhé severní tangenty, jejíž součástí bude i půlkilometrový tunel u hradeckého letiště, by podle ŘSD měla začít v roce 2029. Odhadovaná cena činí 3,2 miliardy korun.

Na posun v projektu severní tangenty upozornil jako první server zdopravy.cz. Zakázku za 44 milionů korun bez DPH získala společnost Valbek, jak vyplývá z registru smluv. Pro ŘSD připraví dokumentaci pro stavební povolení, záměr projektu v minulosti zpracoval Sudop Praha.

Detailně popisuje celou stavbu ve svém nejnovějším informačním letáku ŘSD. Celková délka severní tangenty má být 14,2 kilometru. Vést má od kruhového objezdu u ČKD přes okolí Plotišť, Pouchova, podél Skladištní oblasti, Blešna a Nepasic až k Třebechovicím. Součástí stavby bude 550 metrů dlouhý tunel podél hradeckého letiště. Důvodem pro zahloubení a zakrytí části nové silnice je blízké letiště a snaha nenarušit jeho ochranné pásmo. „Požadavek na zakrytí trasy do hloubeného tunelu vzešel z projednání s dotčenými orgány a provozovatelem letiště,“ píše se v dokumentaci EIA. Jen samotný tunel vyjde zhruba na půl miliardy korun. Postavit se bude muset také celkem 17 mostů.

O posunu přípravy severní tangenty informujte své příznivce na sociální síti i hradecká primátorka Pavlína Springerová (HDK). Připomněla , že stavba má Hradci výrazně ulevit od dopravy zbytečně proudící a zahlcující městský okruh. 

V červnu letošního roku byl dokončen předběžný geotechnický průzkum, nyní přichází čas pro projektanty. ŘSD počítá s tím, že v roce 2027 získá stavební povolení, o rok později vyhlásí tendr na zhotovitele av roce 2029 začne samotná stavba. Řidiči se pak podle plánů severní tangenty dočkají v roce 2032. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: ŘSD