Pátek

1. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Srpnové Salonky zamířily do nové arény pod „lízátky“ i do světa zdraví a kultury

1. 8. 2023

page.Name
Vstupujeme do druhého prázdninového měsíce a u toho samozřejmě nemůže chybět oblíbený a vyhledávaný kulturně – společenský magazín Salonky, který ode dneška najdete na vybraných distribučních místech po celém Hradci Králové. A co jsme pro vás, naše věrné čtenáře, na srpen připravili? Jak už avizuje titulní strana, kterou tentokrát zdobí nový trenér hradeckých fotbalových Votroků Josef Weber, řeč bude v první půli magazínu hlavně o fotbalu.

Weber, tento bývalý vynikající záložník a jeden z mála fotbalistů v československé historii, který v nejvyšší soutěži odehrál přes 400 zápasů, na tomto postu vystřídal svého předchůdce Miroslava Koubka. Kdy se mu poprvé ozval Hradec s trenérskou nabídkou a s  jakými ambicemi ho povede do letošní sezóny? Na tyto a další otázky odpovídá nový kouč FC Hradec Králové v srpnovém magazínu Salonky. „Chceme se držet v prostředku tabulky a bavit lidi,“ řekl trenér, který bude přímým svědkem kvapem se blížící skutečně historické události pro celé město.

Už v sobotu 5. srpna se totiž hned několika generacím fanouškům hradeckého fotbalu splní velký sen. Po třech dekádách od prvních plánů se totiž město konečně dočkalo nového moderního stadionu. Právě v tento den v 18 hodin na něm domácí Votroci nastoupí poprvé. V ligovém zápase přivítají České Budějovice a pro celý Hradec Králové to bude mimořádná akce.

Ani další článek ve srpnových Salonkách tedy nemůže být o ničem jiném, než o dění kolem tohoto nového multifunkčního stadionu pro 9300 diváků. Zdejší fotbalový klub si pro své příznivce před startem historické sezóny přichystal i několik dalších novinek. Samotní fanoušci svými hlasy rozhodli o tom, že jako maskot je bude na domácích zápasech v novém aréně bavit Pan Lízátko a vstřelené góly budou slavit nový gól songem Sara perche ti amo známým například z milánského San Sira. Všichni fanoušci se mohou těšit také na nové dresy, alternativní klubové logo nebo kompletně novou vizuální identitu klubu.

A to není všechno. O stavbě stadionu totiž vznikne dokumentární film. Filmaři natáčeli přímo na stavbě celý její proces už od jejího zahájení. Kromě unikátních záběrů se lze rovněž těšit na speciální rozhovory s legendami hradeckého fotbalu, fanoušky i lidmi, kteří mají na vzniku nového stadionu významný podíl. Premiéra dokumentu Pod lízátky se koná při slavnostním otevření stadionu v sobotu 3. září, na stejný den je plánovaná také televizní premiéra ve Východočeské televizi V1.

Sportovní část magazínu uzavírá novinka. To je unikátních 800 metrů dlouhý běžecký okruh se speciálním přírodním povrchem, který už je zdarma přístupný všem aktivním Hradečákům. Okruh se nachází v hradeckých lesích jen asi 200 metrů od parkoviště u lesního hřbitova. Měkký přírodní povrch ze štěpky a pilin je pro běžce a zejména pro jejich klouby zdravější alternativou mnoha asfaltových cest v městských lesích. Tvůrci speciálního okruhu se inspirovali podobnými běžeckými stezkami ve Skandinávii, Švýcarsku či Německu. Jeho vybudování vyšlo na 750 tisíc korun bez DPH.

Ze zcela jiného soudku je pravidelná rubrika Oko Salonek, která se zaměřila na letošní neblahé 55. výročí srpnové okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem, která se fatálně dotkla i Hradce Králové. Na stránkách magazínu nechybí ani pravidelný vzpomínkový seriál autora Slávka Trávníčka s názvem Trocha nostalgie Hradečáky určitě nezabije, jenž se v osmém díle zaměřil na bývalé hospůdky a místa, která v Hradci Králové dnes již nenajdeme.

Vítáte, že přibývají případy srdečního selhání? Tato nemoc postihuje stále více lidí. Jen v Královéhradeckém kraji jí podle odborníků trpí až osmnáct tisíc lidí s tím, že každý rok přibude až tři tisíce nových pacientů. Co je příčinou těchto případů a na koho se obrátit o pomoc, se dozvíte v článku, který předchází rozhovor s kardiologem Jiřím Veselým, vedoucím lékařem ambulancí v Hradci Králové, Jaroměři, Náchodě a Broumově.

Rostoucí počty srdečních selhání jsou celoevropským trendem, kdy populace stárne. To se týká i Královéhradeckého kraje, kde se lidé dožívají vyššího věku, kteří s sebou nese určité zdravotní komplikace. Právě srdeční selhání je s vyšším věkem hodně spojené. Dá se říci, že prakticky každý pátý člověk se v průběhu života s touto diagnózou potká. Čím bude přibývat starších lidí, tím je pravděpodobnější, že bude přibývat i srdečních selhání,“ upozornil lékař Veselý, odborník na kardiovaskulární nemoci.

Filharmonie Hradec Králové má nového šéfa. Je jím osmatřicetiletý dosavadní manažer orchestru a jeho zájezdů i aktivní muzikant Vladimír Šrámek, který v této funkci vystřídal Václava Dernera, jenž zde byl ředitelem dlouhých třiadvacet let. „Pozici ředitele filharmonie cítím jako veřejnou službu. Přál bych si, aby vše bylo vyvážené a provoz filharmonie byl plynulý. To je můj cíl,“ uvedl Šrámek, který v rozhovoru pro Salonky pozval návštěvníky na Eliščino nábřeží, kde se ve středu 23. srpna uskuteční letní koncert Open air pro Hradec. „Bude to nepochybně mimořádná hudební událost s živým programem s názvem El fuego latino,“ prozradil nový ředitel filharmonie.

Srpnové Salonky uzavírá další kulturní rozhovor s uznávaným divadelním režisérem, který má na kontě už kolem stovky divadelních inscenací. Pavel Khek je od sezóny 2019 až 2020 uměleckým šéfem Klicperova divadla v Hradci Králové. „Z historie divadla i z vlastní zkušenosti jsem zjistil jisté sedmileté cykly. Nový šéf se zhruba dva roky seznamuje s prostředím, potom bývá tříletá doba zrání i úspěchů a další dva roky už je potřeba nových impulzů. Nu, a já jsem v Klicperáku čtvrtým rokem. Když však odečtu dva roky covidu, jsme vlastně na začátku toho plodného období. Cítím to tak, tudíž do další sezóny jdu s velkým těšením,“ sdělil umělecký šéf Khek.

Srpnový magazín Salonky, který je v souladu s tradicí opět nabitý velmi zajímavým, inspirativním a dobrým čtením, je tedy na světě. Stačí ho jen otevřít a pustit se s chutí do četby. Ještě předtím je ale nutné si ho vyzvednout na vybraných distribučních místech v Hradci Králové. Tak nezapomeňte Salonky jsou tu pro vás. Proto, čtěte Salonky!

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Salonek