Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

10°

Svátek má

V centru Hradce vznikne první re-use bazar

30. 8. 2023

page.Name
Od začátku října bude v centru Hradce Králové fungovat prvního městský re-use bazar. Lidé do něj budou moct darovat věci k opětovnému využití, ty pak za drobný obnos poslouží někomu jinému. Pobočka se bude nacházet v blízkosti muzea v Kotěrově ulici a otevřeno bude mít čtyři dny v týdnu. Provozovatelem budou Hradecké služby. Vybrané finance z odkoupených předmětů půjdou na péči o městskou zeleň. Na založení a provoz pobočky schválili na svém včerejším zasedání zastupitelé města 250 tisíc korun pro letošní rok a bezmála 564 tisíc korun pro rok příští.

V hradeckých sběrných dvorech už nějaký čas fungují čtyři re-use pointy. První byl spuštěn v roce 2020 a od té doby jejich využívání roste. „Naším cílem je zapůsobit na více úrovních. Nejenže budeme předcházet vzniku odpadů, ale pomocí prodeje funkčních věcí za symbolické částky podpoříme i nízkopříjmové spoluobčany. Právě s ohledem na velký zájem veřejnosti jsme ve spolupráci s Hradeckými službami přistoupili k rozšíření této služby o re-use bazar. Na rozdíl od re-use pointů se tento bazar bude nacházet v centru města, tudíž bude lépe dostupný veřejnosti i pešky, na kole nebo městskou hromadnou dopravou,“ vysvětluje náměstek primátorky pro oblast rozvoje města Lukáš Řádek (TOP09). Nacházet se bude v Kotěrově ulici u Muzea východních Čech na kulatém rohu ulice.

Spuštění re-use bazaru plánují Hradecké služby na začátek října, otevřeno by mělo být čtyřikrát v týdnu. „Tato pobočka bude fungovat na podobném principu jako re-use pointy ve sběrných dvorech, ale nabídka zboží bude daleko pestřejší. Chceme tu nabídnou věci, o které je obecně největší zájem a jsou ve velmi dobrém stavu,“ popisuje Řádek.

V re-use bazaru tak bude možné za malý obnos zakoupit například domácí potřeby, sportovní potřeby, dekorace do domácnosti, knihy, potřeby pro děti a podobně. Nově zde bude k dispozici také bílá elektronika a jiné spotřebiče. „Může se jednat o menší elektroniku, jako jsou varné konvice, toustovače nebo třeba mixéry. Vybírat zde bude možné i z objemnější elektroniky, jako jsou lednice, sporáky, mrazáky a podobně. V tomto případě ale nebudou do re-use bazaru přijímány, občané je budou moci umístit pouze do sběrných dvorů. Než jakýkoliv spotřebič půjde do nabídky, projde řádnou revizí, aby byl funkční a zcela v pořádku,“ uvádí ředitel Hradeckých služeb Martin Hušek.

Na založení a provoz re-use bazaru v letošním roce schválili zastupitelé města 250 tisíc korun, na příští rok je to pak bezmála 564 tisíc korun. „Díky založení re-use bazaru také vytvoříme pár pracovních příležitostí pro nízkokvalifikované a znevýhodněné. A co je ještě důležitější, veškerý výtěžek poputuje do sbírky, která bude celá použita na výsadbu zeleně ve městě,“ doplňuje Lukáš Řádek. Finance budou věnovány Technickým službám Hradec Králové nejen na výsadbu nových stromů, ale i další zeleně a celkově péči o městskou zeleň.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Hradecké služby