Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

V hradeckých lesích vznikl unikátní běžecký okruh se speciálním povrchem

4. 8. 2023

V hradeckých lesích vznikl unikátní běžecký okruh se speciálním povrchem 0 snímků
Unikátní 800 metrů dlouhý běžecký okruh se speciálním přírodním povrchem je od poloviny července zdarma přístupný všem aktivním Hradečákům. Okruh se nachází v hradeckých lesích jen asi 200 metrů od parkoviště u lesního hřbitova. Měkký přírodní povrch ze štěpky a pilin je pro běžce a jejich klouby zdravější alternativou mnoha asfaltových cest v městských lesích. Tvůrci speciálního okruhu se inspirovali podobnými běžeckými stezkami ve Skandinávii, Švýcarsku či Německu. Jeho vybudování vyšlo na 750 tisíc korun bez DPH. Projekt byl částečně financován díky podpoře Vojenské zdravotní pojišťovny a z prostředků získaných z projektu RE-USE.

Městské lesy už delší dobu patří mezi nejvyhledávanější rekreační místa v celém regionu. V létě míří do hradeckých lesů pravidelně tisíce cyklistů, bruslařů či běžců, kteří si užívají jedinečnou možnost sportovního vyžití v krásném lesním prostředí na okraji krajského města. Pro posledně jmenovanou skupinu běžců se nyní možnosti hradeckých lesů ještě rozšířily. Kromě mnoha kilometrů asfaltových cest a téměř nekonečného množství lesních cest totiž mohou nově k běhání využít i unikátní okruh ze štěpky a pilin. Ten se nachází jen asi 200 metrů od centrálního parkoviště u lesního hřbitova přímo u asfaltové lesní cesty Hradečnice.

„Jedná se o unikátní projekt, protože povrch okruhu je z přírodních materiálů, tlumí tak při běhu nárazy a je zdravější alternativou k asfaltovým nebo dlážděným povrchům. S takovými běžeckými okruhy se setkáváme například ve Skandinávii, oblíbené jsou také ve Švýcarsku nebo Německu. U nás je tento teprve druhý v republice. Nový běžecký okruh je dalším střípkem do skvělé mozaiky hradeckých lesů a skvělou alternativou pro hradecké rekreační i sportovní běžce,“ řekla k unikátnímu okruhu hradecká primátorka Pavlína Springerová (HDK) a zároveň poděkovala Vojenské zdravotní pojišťovně, která na realizaci okruhu finančně přispěla.

Náročnější, ale šetrnější, říká o běhu na novém okruhu olympionička

Jako úplně první se při slavnostním otevření po novém okruhu proběhla nejúspěšnější česká maratonkyně posledních let a pětinásobná účastnice olympijských her Eva Vrabcová. A měkčený povrch ze štěpky a pilin si nemohla vynachválit. „Je to krásný a unikátní běžecký okruh, myslím, že tu s dcerou budeme hodně často. Je to sice náročnější, než běžet po rychlém asfaltu, ale zároveň je to pro tělo mnohem šetrnější. Vím, že okruhy s tímto povrchem existují ve Skandinávii, ale doposud jsem se na nich neproběhla,“ řekla Salonkám česká rekordmanka v maratonu, která se dříve na světové úrovni věnovala také běhu na lyžích.

O výhodách měkkého přírodního povrchu hovořil také ředitel Městských lesů Hradec Králové Milan Zerzán. „Mnoho lidí se dnes věnuje sportu, a to je skvělé. Překvapuje mě ale, že běhají po dlažbě nebo asfaltu, což pro klouby není vůbec vhodné. Prostřednictvím naší stezky propagujeme zdravý způsob sportování. Říkáme lidem, aby přišli běhat do lesa, na čerstvý vzduch, na měkčený povrch, relaxovali v zeleni, která má prokazatelně pozitivní vliv na psychickou pohodu,“ uvedl Zerzán.

Realizace speciálního běžeckého okruhu vyšla na zhruba 750 tisíc bez DPH. Projekt byl částečně financován díky podpoře Vojenské zdravotní pojišťovny. „My jako Vojenská zdravotní pojišťovna rádi podporujeme právě takovéto projekty, které mají přesah ke zdravému životnímu stylu a prevenci. Sám jsem aktivní běžec a musím říct, že běh v přírodě po měkkém terénu opravdu dává smysl a působí preventivně na lidské tělo. Těším se, že sem budu občas chodit běhat,“ řekl při slavnostním otevření ředitel hradecké pobočky Vojenské zdravotní pojišťovny Martin Sýkora.

Hradec se inspiroval ve Švýcarsku, v Česku je stezka jen v Ostravě

Jak zmínily primátorka Pavlína Springerová i bývalá vrcholová běžkyně Eva Vrabcová, běžecké okruhy ze štěpky a pilin jsou populární ve Skandinávii nebo ve Švýcarsku. Právě ze země helvétského kříže pochází podle Milana Zerzána inspirace pro hradecký okruh. „S tím nápadem přišel před časem bývalý náměstek primátora Martin Hanousek (Zelení), který takový okruh viděl ve Švýcarsku. Původně jsme mysleli, že budeme první v Česku, ale nakonec jsme zjistili, že v Ostravě byli rychlejší. Pořád jsme v Česku nicméně unikátní tím, že máme okruh v lese,“ prozradil ředitel Městských lesů Hradec Králové, jehož cílem je, aby si v hradeckých lesích našel každý to svoje. „Jedni se mohou pohybovat po asfaltových cestách, další si mohou sednout u občerstvení U Vlka nebo U Pytláka a jiní si zase mohou zaběhat na novém unikátním okruhu,“ vysvětlil Zerzán.

Délka běžeckého okruhu v hradeckých lesích je 800 metrů a z důvodu plynulosti a bezpečnosti je stezka jednosměrná. Okruh má nepravidelný tvar, široký je tři metry a slouží pouze k běhu. Vjíždět na něj s kočárky, koloběžkami, odrážedly či na kolech je zakázáno. Zakázán je také vstup se psy. Na okruhu naleznou běžci dva vyznačené přímé úseky o délkách 50 a 100 metrů. Povrch okruhu je výhradně z přírodních materiálů z městských lesů. Spodní vrstvu tvoří štěrkopísek z lesního písníku Marokánka, následuje vrstva štěpky a navrchu jsou jemné piliny. V nejbližších měsících bude stezka ještě doplněna altánem a edukativními prvky.

Unikátním běžeckým okruhem plány ředitele městských lesů ani zdaleka nekončí. Už na jaře příštího roku plánuje Milan Zerzán otevření další nové stezky. Tentokrát bajkové. „Už několik let se po lesích jezdí po různých stezkách, ale není to řízené. Chceme tomu dát řád, značení a pravidla. Bude to také unikátní stezka, jakou jinde v Česku neuvidíte,“ zakončil Zerzán.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek