Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

-1°

Svátek má

Cena za stadion vzrostla už na 650 milionů, město očekává i další náklady

22. 2. 2023

page.Name
Stavba fotbalového stadionu v Hradci Králové by měla zdražit o dalších 16,2 milionu korun na 650 milionů korun bez daně. Doposud se původní cen arény 568 milionů bez DPH zvyšovala třikrát. Důvodem čtvrtého zvýšení ceny jsou požadavky města na vybavení stadionu, které základní smlouva s dodavatelem stavby neobsahovala. Novinářům to dnes řekl investiční náměstek primátorky Lukáš Řádek (TOP09). Zvýšení ceny musí ještě příští týden posvětit zastupitelé. Podle radnice budou potřeba další výrazné investice do stadionu i po jeho letním otevření.

Stadion pro město buduje konsorcium tří firem v čele se společností Strabag. Hotový by měl být na konci letošního června. Kapacitu bude mít 9300 diváků.

Zakázku na stadion město realizuje metodou Design and Build, tedy Navrhni a postav. Stavbaři se zavázali postavit stadion umožňující kolaudaci s tím, že další jeho vybavení a různé dodatečné práce si město zvolí v průběhu stavby z finančně různě náročných variant.

Aktuální zvýšení ceny se týká vybavení gastro provozu, počtu, velikosti a vybavení skyboxů, úprav ubytování. Možnost pořízení takzvaného náladového osvětlení rada města nakonec neschválila. Dodatečné objednávky a změny stavby město podle Řádka přizpůsobuje i potřebám budoucího provozovatele, který by měl být městský klub FC Hradec Králové.

Dodatečnými objednávkami město současně nesmí překročit limit zvýšení ceny daný zákonem o veřejných zakázkách, který pro stadion činí 653,2 milionu korun bez daně. Pokud zastupitelé čtvrté navýšení ceny schválí, budou město do limitu scházet asi tři miliony korun.

Stadion se otevře bez oválu z vizualizací i dalšího vybavení

Řádek upozornil, že závazek stavebního sdružení neobsahuje kompletní vybavení stadionu se všemi jeho funkcemi, jak je známé například z vizualizací. Stadionu tak i po jeho otevření v polovině roku bude chybět například amfiteátr u stadionu, běžecký ovál kolem stadionu či další vybavení tělocvičen. Pokud je bude město chtít pořídit, bude si je muset objednat později novou soutěží. Současná cena za stadion, která činí včetně DPH už téměř 800 milionů korun, tak stále není konečná a po dokončení všech multifunkcí ještě vzroste.

Radnice bude podle primátorky Pavlíny Springerové (HDK) také jednat s Královéhradeckým krajem o možném finančním příspěvku kraje na dovybavení stadionu na multifunkční aréně. "Kraj si je vědom toho, že aréna bude sloužit nejenom Hradečákům, ale i celému regionu. A to nejen sportovním účelům, ale i kulturním aktivitám," řekla.

Město podle Řádka nyní řeší i přípravu stadionu na budoucí využití různých obnovitelných zdrojů energií a úsporných technologií, například pro instalaci fotovoltaiky. "Bohužel zadání projektu v minulosti tyto prvky ani v nejmenším neobsahovalo," řekl. Případné řízení technologií obnovitelných zdrojů by také město pořídilo až nově vybraným dodavatelem.

Dosavadní největší zvýšení ceny v části 59 milionů korun zastupitelů schválilo loni v červnu. Důvodem byl růst cen stavebních materiálů a dalších vstupů a zadání dalších prací města. Stavbaři tak proti původním plánům zboří starou východní tribunu a místo ní parkoviště. Dále vybudují šatny pro mládežnické oddíly v zázemí stadionu a zvýší počet míst pro diváky k sezení na maximální projektovou kapacitu 9300 z dříve předpokládaných 8000.

Město stavbu na místě polorozbořeného všesportovního stadionu z roku 1966 připravovalo přes 15 let. Stadion by měl splňovat kategorii UEFA 4, což jsou stadiony pro mezinárodní utkání.

ČTK, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Petr Šatalík / fchk.cz