Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Hradecký kraj chystá přestavbu části prostor GMU za více než 50 milionů

7. 2. 2023

page.Name
V části secesní budovy Galerie moderního umění (GMU) v Hradci Králové vzniknou nové depozitáře, technické místnosti či vzdělávací centrum. Předpokládané náklady na přestavbu dosud nevyužívaných prostor budovy v historickém centru města přesáhnou 50 milionů korun. Z nich by 85 procent měla pokrýt evropská dotace. Část úprav galerie by měla začít už letos, řekl dnes ČTK mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. Hradecká GMU je příspěvkovou organizací Královéhradeckého kraje.

"GMU je v rámci ČR unikátní nejen svými sbírkami, ale i svou působností a rolí ve veřejném kulturním životě. Galerie působí ve výjimečném prostředí ceněné secesní budovy, která původně vznikla jako palác Záložního úvěrového ústavu v krajském městě. Revitalizace se dotkne především prostor, kterých se jakékoli opravy od vzniku této památky dosud vyhýbaly," řekla ČTK náměstkyně hejtmana pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Martina Berdychová (Východočeši).

Záměr projektu se týká především stavební úpravy dvou podzemních podlaží budovy. "Dílčí část revitalizace galerie by měla začít už letos, hlavní stavební práce se plánují především na roky 2024 a 2025. Hotovo by mělo být v roce 2026," řekl Lechmann.

Budova Galerie moderního umění na Velkém náměstí, která vznikla podle projektu architekta Osvalda Polívky v roce 1912, prošla zásadní rekonstrukcí v letech v letech 2014 až 2016. Tato rekonstrukce, která stála více než 120 milionů korun, získala prestižní celorepublikové ocenění Stavba roku 2017.

ČTK