Pátek

21. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Na Gočárově okruhu budou nově svítit úsporné lampy, v noci jen na 50 procent

8. 2. 2023

page.Name
Nová úsporná LED svítidla by se měla do konce letošního roku objevit na naprosté většině Gočárova okruhu. Hradecká radnice tam ve spolupráci s technickými službami připravuje výměnu veřejného osvětlení. Sodíková svítidla nahradí na lampách LED svítidla. Město si od nich slibuje úsporu. V noci mezi 23. a 6. hodinou by měly lampy svítit jen na 50 procent výkonu.

Stávající osvětlení na Gočárově okruhu nahradí 381 kusů nových LED svítidel a 21 výložníků. Rada města v úterý schválila vypracování projektové dokumentace firmou Metrolux za téměř 195 tisíc korun bez DPH, dokončena by měla být v létě. Samotná výměna by pak mohla být zahájena na přelomu podzimu a zimy.

„Výměna veřejného osvětlení se bude týkat téměř celého okruhu v délce 5,5 kilometru. Hlavním přínosem instalace nových ledkových světel je ekologičnost, vysoká energetická účinnost a především levnější provoz než je tomu doposud,“ uvádí náměstek primátorky pro oblast správy majetku města Pavel Vrbický (Piráti). 

Na vybraných místech okruhu instalace nových ledkových světel neproběhne. Jedná se o křižovatku Mileta a její blízké okolí, kde už brzy začne rozsáhlá rekonstrukce. Během ní dojde i k vybudování nového osvětlení. Stejně tak už se nebude měnit osvětlení v místě, kde začíná Rašínova třída, protože LED svítidla tam byla nainstalována již v minulosti.

Vedení města odhaduje náklady na výměnu svítidel na Gočárově okruhu na částku až 12 milionů korun. Na akci chce radnice využít dotaci na podporu zvýšení energetické účinnosti a úspornosti systémů veřejného osvětlení z Národního plánu obnovy. Dotace by mohla činit až 7,9 milionu korun. 

Nová svítidla umožní mimo jiného také úpravy intenzity osvětlení v průběhu noci. Podle Vrbického by měly lampy nově svítit od 22 do 23 hodin pouze na 70 procent, mezi 23. a 6. hodinou pak na 50 procent výkonu. 

O veřejné osvětlení se v Hradci Králové starají technické služby. Za jeho provoz včetně oprav, údržby, pravidelné výměny stožárů a kabeláže zaplatí ročně více než 55 milionů korun. Do této částky jsou započítány také vánoční osvětlení či výzdoba i navýšení cen elektrické energie.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz