Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

OBRAZEM: Opravený Klapák je po více než pěti měsících znovu otevřený

17. 2. 2023

OBRAZEM: Opravený Klapák je po více než pěti měsících znovu otevřený 13 snímků
Most Bailey Bridge pro pěší a cyklisty se dnes po téměř půl roce znovu otevřel veřejnosti. Téměř 80 let starý železný most spojující Malšovice a Slezské Předměstí byl kvůli rekonstrukci uzavřen od začátku září. Během této doby došlo k nové antikorozní úpravě konstrukce, sanaci opěr i výměně osvětlení. Opravy vyšly město na téměř 19,2 milionu korun bez DPH. Původně se měl most, který Hradečáci znají jako Klapák či Železňák, otevřít až v březnu. Práce se ale podařilo o pár týdnů uspíšit.

„Uzavírka mostu nebyla pro občany Slezského Předměstí snadná, právě proto je dobře, že se vše stihlo ještě o několik týdnů dříve, než se plánovalo, a oblíbený Klapák se od pátku otevírá,“ říká náměstek primátorky pro oblast správy majetku města Pavel Vrbický (Piráti).

Železný most procházel generální opravou od září loňského roku. „Bylo třeba demontovat konstrukci, která byla převezena do dílen zhotovitele. Zde pak probíhaly dílčí úpravy jako vyčištění mostovky a úložných prahů podpor, otryskání povrchů nosné konstrukce a ložisek. Zhotoveny byly nové chybějící nebo zkorodované prvky nosné konstrukce. Došlo také k montáži opraveného zábradlí nebo nového veřejného osvětlení,“ vysvětluje Vrbický.

Opravu mostu dodavatelsky zajistily Technické služby Hradec Králové, zhotovitelem byla společnost M-SILNICE, která opravu mostu provedla za téměř 19,2 milionu korun bez DPH. „Na jaře ještě technické služby provedou na mostě drobné opravy, kterými se napraví poškození vzniklá při přepravě a montáži, nejedná se ale o velké zásahy a lidé se nemusí bát, že by se měl most opět uzavřít. Byl řádně opraven a sloužit veřejnosti by mohl alespoň dalších 80 let,“ doplňuje náměstek Vrbický.

Radost ze znovuotevření mostu dala na sociální síti najevo i hradecká primátorka Pavlína Springerová (HDK). Podle ní historický most rekonstrukci nutně potřeboval a pro mostní konstrukci byla zásadní. 

Most Bailey Bridge z roku 1944 je dlouhý 66 metrů a váží 80 tun. Spojuje Slezské Předměstí a Malšovice a dříve sloužil i vozidlům. Právě díky charakteristickému klapání při přejíždění aut si vysloužil jednu ze svých přezdívek. V moderní době už byl Klapák otevřený pouze pro chodce a cyklisty. Tak tomu zůstane i po jeho blížícím se znovuotevření .

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek