Středa

29. listopadu 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

V české delegaci na Tchaj-wan bude i náměstek hradecké primátorky Řádek

8. 2. 2023

page.Name
Součástí sněmovní delegace, která koncem března navštíví Tchaj-wan, bude i náměstek hradecké primátorky a člen předsednictva TOP 09 Lukáš Řádek. Řádkovu pracovní cestu, za niž město Hradec Králové zaplatí 85.000 korun, schválila v úterý rada města. Pro hlasovalo osm radních z HDK+TOP09, Pirátů, Rozvíjíme Hradec a Změny pro Hradec a Zelených. Cestu naopak nepodpořili tři radní za ODS. Řádek dnes na tiskové konferenci uvedl, že by na Tchaj-wanu chtěl jednat o možném příchodu tamních investorů do Hradce Králové.

Tchajwanští investoři by se podle Řádka mohli angažovat například v rozvojové Severní zóně a v rozvojové zóně letiště. Mohlo by jít například o výrobce dronů. "Máme přislíbený kontakt na firmu, která má potenciální zájem," doplnila primátorka Pavlína Springerová (HDK). Řádek, který má na radnici na starosti investice, rozvoj, dotace a energetiku, připomněl, že v Hradci Králové dosud žádný investor z Tchaj-wanu nepůsobí.

Hlavní součástí Řádkova programu na Tchaj-wanu bude návštěva veletrhu Smart City Summit & Expo. "Akce je zaměřena na oblast inovací, chytrého vzdělávání, udržitelné energetiky a cirkulární ekonomiky, což se protíná s mojí gescí ve městě," řekl Řádek. Kromě jednání s možnými investory hodlá jednat i se zástupci tchajwanských municipalit. Cestu na Tchaj-wan Řádek pokládá i za návrat k hodnotové politice, která podle něj byla v Hradci Králové "nějakou dobu trošku přibrzděna".

Proti cestě české delegace na Tchaj-wan protestuje Čína. Náměstek Řádek však připomněl, že Tchaj-wan investuje v Česku 16násobně více než právě Čína. "Je mi jedno, co si o tom myslí kdokoliv z Číny," uvedl Lukáš Řádek a dodal, že cesta může mít i symbolickou rovinu.

Z měst by mělo mít svého zástupce v delegaci kromě Hradce Králové také Brno. Na Tchaj-wan se delegace, jejímž členem Řádek bude, dopraví komerční leteckou linkou. Větší část nákladů cesty bude podle Řádka hradit Česko-taiwanská obchodní komora a Česko-tchajwanská podnikatelská rada pro ekonomickou spolupráci.

Z 11 členů rady města hlasovalo pro Řádkovu cestu osm lidí. Hlasování se zdrželi tři zástupci ODS. Bývalí primátoři Oldřich Vlasák a Alexandr Hrabálek a současný 1. náměstek primátorky Miroslav Hloušek. "Důvodová zpráva mi připadala obecná, nebyla úplně vyčerpávající. Nebyly tam vyčíslené veškeré náklady," uvedl k tomu na dotaz ČTK Hloušek. Dodal, že kdyby znal i informace, které od Řádka zazněly na dnešní tiskové konferenci, tak by s cestou souhlasil.

Na Tchaj-wan delegace v čele s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) odletí 25. března. V delegaci by měli být také představitelé čtyř nebo pěti desítek firem. V delegaci budou podle Pekarové Adamové i zástupci vědy a výzkumu i s ohledem na to, že Tchaj-wan je podle ní "velmoc" ve výrobě čipů.

Čína označila chystanou návštěvu Pekarové Adamové na Tchaj-wanu za chybný krok. Kritizovala i telefonát zvoleného prezidenta Petra Pavla s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen z minulého týdne. Pavel ji ujistil o tom, že Tchaj-wan a Česká republika sdílejí hodnoty svobody, demokracie a lidských práv a že budou dále posilovat partnerství.

ČTK, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek