Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

FOTO: V Roudničce se otevřel domov pro zdravotně postižené za 80 milionů

6. 9. 2023

FOTO: V Roudničce se otevřel domov pro zdravotně postižené za 80 milionů 0 snímků
Královéhradecký kraj dnes v hradecké Roudničce otevřel domov pro osoby se zdravotním postižením za 80 milionů korun. Ubytování ve třech samostatných domácnostech v něm najde 18 klientů, přičemž přednost dostanou lidé z Hradce a okolí. Na Hradecku doposud podobné zařízení zajišťující nepřetržitou péči a ubytování chybělo.

První zářijovou středu představitelé Královéhradeckého kraje a města Hradec Králové slavnostně otevřeli nový domov pro osoby se zdravotním postižením. Projekt za 80 milionů korun vyrostl na okraji Hradce Králové v Roudničce a jeho provozovatelem je krajská příspěvková organizace Domov Dědina sídlící v Opočně. „Nový domov budou především využívat klienti s bydlištěm nebo trvalou vazbou na tuto hradeckou lokalitu. Velice mě těší, že jim díky tomu umožníme vrátit se do míst, kde například bydleli, dobře je znají a mají je rádi. Každý z nás má právo na důstojné podmínky k životu, a proto se snažíme sociální služby směřovat tak, abychom starším lidem dokázali co nejlépe přiblížit jejich domácí prostředí, ve kterém již kvůli svým zdravotním obtížím nemohou zůstat a jsou plně odkázáni na pomoc druhých,“ uvedl hejtman Martin Červíček (ODS). Na stavbu, která začala loni v lednu, kraj získal od ministerstva pro místní rozvoj dotaci 54 milionů korun.

Domov je rozdělený na tři samostatné domácnosti, každá z nich ubytuje šest klientů. V pokojích jsou speciální lůžka, která v sobě mají zabudovaný systém monitorující pohyb. Pokud zůstane pacient dlouho mimo své lůžko, třeba z důvodu pádu, rozezní se v sesterně upozornění. Zařízení varuje sestry například i při epileptických záchvatech. Všechny bytové jednotky mají svoji kuchyň, obývací pokoj s jídelním koutem, společenskou místnost a koupelnu. „Po celých 24 hodin se ale o ně bude starat personál, který má v každém bytě k dispozici mobilní sprchový systém, umožňující koupání klientů přímo na lůžku,“ vysvětlila náměstkyně hejtmana pro sociální oblast Martina Berdychová (Východočeši).

V suterénu se nachází místnost s fyzioterapeutickou ordinací, která obyvatelům domova nabídne rehabilitace, masáže i magnetoterapie. Pro přepravu nechodících klientů poslouží výtah o velikosti jednoho lůžka. Součástí podzemních prostor je také prádelna, sušárna a sklad. Kolem objektu je zahrada, díky které budou moci lidé s těžkým postižením trávit čas i venku.

Cílem zařízení je co nejvíce simulovat běžnou domácnost, klienti se budou dokonce podle svých možností zapojovat do každodenních domáckých povinností. Celý den se bude obyvatelům domova plně věnovat pět až šest pracovníků, kteří zajistí ošetřovatelskou péči i rozmanité aktivity.

Stavba domova pro postižené mezi místními obyvateli Roudničky vyvolala odmítavé reakce. Komise místní samosprávy chtěla, aby na pozemku města, kde do krajské stavby stál objekt bývalého národního výboru a nevyužívaná hasičská zbrojnice, vznikl spolkový sál a prodejna potravin. ​„Snažíme se stále vysvětlovat, jaká klientela tady bude žít, co to bude za objekt a jak bude fungovat. V Hradci Králové doposud takovéto zařízení chybělo a rodiny s osobou s těžkým postižením neměli kam své blízké umístit, výsledek je skvělý“ dodala Berdychová.

Sama radnice Hradce Králové v sociální oblasti chystá ve čtvrti Třebeš stavbu denního stacionáře pro zdravotně postižené. Pečovat by denně měl až o 32 klientů starších 15 let. Zařízení tohoto typu město nemá. Náklady na vybudování stacionáře radnice odhaduje na 200 milionů korun, postavit by jej chtěla do roku 2028.

Významnou sociální investici město dokončilo loni v červnu, kdy otevřelo dům odlehčovací služby pro zdravotně postižené. Stavba domu s kapacitou 35 lůžek přišla včetně vybavení na 136 milionů korun. Objekt město vybudovalo na místě nevyužívaného bytového domu na Pražském Předměstí. Odlehčovací služba po přechodnou dobu pomáhá lidem, kteří mají sníženou soběstačnost, například kvůli věku, nemoci či jinému zdravotnímu postižení.

Sabina Tocháčková, ČTK
redakce@salonkyhk.cz
Foto: Sabina Tocháčková, Královéhradecký kraj