Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

10°

Svátek má

Na přestavbu Milety dostalo ŘSD tři nabídky. Nejnižší činí 524 milionů

28. 9. 2023

page.Name
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dostalo tři nabídky na přestavbu křižovatky Mileta na silničním okruhu v Hradci Králové. Nejvýhodnější podalo sdružení firem M - Silnice a Integra stavby s cenou 523,985 milionu korun bez DPH. Nabídka je zhruba o tři miliony nižší, než byla předpokládaná cena stavby. Hodnotící komise nyní prověřuje reference a cenové nabídky jednotlivých účastníků výběrového řízení. Na Miletu už je vydané pravomocné stavební povolení, stavět by se mělo začít příští rok, hotovo má být v roce 2025.

Přestavba frekventované křižovatky je sdruženou investicí státu, Královéhradeckého kraje a Hradce Králové. O její přebudování město usiluje přes 20 let, jde o jeden z nejvýznamnějších dopravních uzlů ve městě. Za sdružení zadavatelů jedná a zakázku administruje ŘSD. O nejnovějším vývoji informoval na sociální síti X generální ředitel ŘSD Radek Mátl. 

ŘSD termín podání nabídek do soutěže posunulo, původní byl 4. srpna. Prodloužení si vyžádaly opakované žádosti uchazečů o vysvětlení nebo změny a doplnění zadávací dokumentace. Předpokládaná cena stavby byla 527 milionů korun bez DPH. Podle profilu zadavatele činily nabídky dalších uchazečů 524,475 milionu a 557,401 milionu korun bez DPH.

Na světelné křižovatce Mileta se kříží hlavní silniční okruh I/31, který je součástí tranzitu městem, se silnicí, po které míří do centra města lidé z největšího hradeckého sídliště Moravské Předměstí. V okolí křižovatky, u níž jsou fakultní nemocnice, kampus univerzity a zdravotnická záchranná služba, se často tvoří kolony aut.

Rekonstrukce se nebude týkat jen křižovatky na silnici I/31, vzniknou také nová dopravní napojení, podchody, chodníky, zastávky MHD a další změny na veřejných prostranstvích. Z hlediska bezpečnosti bude zásadní vybudování čtyř podchodů pod křižovatkou pro chodce a cyklisty. Další změnou bude doplnění křižovatky o pruhy pro vozidla odbočující vpravo, čímž se zvýší kapacita křižovatky.

Vedle toho přijde směrem na Vysokou nad Labem další křižovatka, takzvaná malá Mileta, která mimo jiné propojí Fakultní nemocnici Hradec Králové se Zborovskou ulicí. Do Zborovské ulice ústí i napojení Benešovy třídy na Moravském Předměstí, které se z panelové cesty změní na řádnou komunikaci. Do křižovatky bude ústit výjezd pro záchranářská vozidla. Malá Mileta bude řízena světelně, v její blízkosti přibudou nové chodníky. Celá stavba se bude skládat z vybudování 88 jednotlivých stavebních objektů.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: ŘSD