Pondělí

15. července 2024

Nyní

22°

Zítra

21°

Svátek má

Stadion s lízátky je symbolem Hradce, říká Petr Mrňák z Next reality

21. 9. 2023 Komerční sdělení

page.Name
Dva úspěšní realitní makléři v jedné rodině. Otec a syn Mrňákovi jsou hlavními tvářemi společnosti Next reality ve východních Čechách. Ředitel hradecké pobočky Petr Mrňák v rozhovoru popisuje aktuální situaci na realitním trhu a prozrazuje, co by měl umět dobrý realitní makléř. Společně se synem Zdeňkem, trojnásobným držitelem ocenění pro nejúspěšnějšího makléře společnosti Next reality v celém Česku, pak vysvětlují, proč se společně rozhodli podpořit unikátní televizní dokument o výstavbě nové fotbalové arény v Malšovicích. „Věřím, že dokument budou chtít vidět všichni Hradečáci,“ říká Petr Mrňák.

Jak byste v krátkosti představil společnost Next reality?
Petr Mrňák: Next reality je společnost, která má v současné době 50 poboček po celé České republice. My jsme zhruba před šesti lety koupili franšízu této společnosti pro Hradec Králové a od té doby s Next reality spolupracujeme.

Kolik zaměstnanců má hradecká pobočka společnosti Next reality?
PM: V hradecké pobočce máme aktuálně včetně mě celkem osm makléřů. Rádi bychom ale v blízké budoucnosti tým rozšířili o další dva nebo tři makléře.

Jak jste se vy osobně dostal k realitám? Je to zásluha vašeho otce?
Zdeněk Mrňák: Bylo to samozřejmě přes tátu, který se realitám věnoval už během mého dospívání. Logicky jsem to chtěl zkusit taky a hned ze začátku jsem se v tom našel a dosahoval slušných výsledků. Dnes už táta často s úsměvem říká, že jsem jako žák v lecčem předčil svého učitele.

Jaký je váš největší profesní úspěch?
PM: Pro mě osobně je to asi rozprodej 41 bytů v Rybově ulici v Malšovicích. Šlo o projekt, na kterém jsme společně s pražským developerem pracovali tři roky.

ZM: Pro mě byl hodně povedený celý poslední rok, ve kterém jsem prodal 70 nemovitostí a udělal jsem největší makléřský obrat v historii Next reality. I díky tomu jsem se stal třetí rok v řadě celorepublikově nejlepším makléřem společnosti Next reality.

Co vás na vaší práci nejvíce baví?
PM: Určitě komunikace s lidmi. Mě osobně pak hodně baví také vyhledávání developerských projektů a jejich následná realizace.

Co musí člověk zvládnout, aby se stal dobrým makléřem?
PM: Musíte hodně studovat. Nový realitní zákon ukládá povinnosti certifikace pro nové makléře. Člověk, který chce prodávat nemovitosti, musí znát hodně věcí ze stavebního zákona, mít právní povědomí a musí umět jednat s lidmi. Určitě to není jednoduchá branže. Pokud by se lidé chtěli dozvědět více o tom, jak se stát makléřem, mohou nás navštívit v naší hradecké kanceláři.

Jaká je v současné době situace na realitním trhu?
PM: Řekl bych, že realitní trh už se zaplaťpánbůh dostává do normy, která byla před covidem. V posledních letech byl nedostatek nemovitostí, což vedlo k nárůstu cen, dneska už se ta situace ale pomalu obrací.

ZM: Já jsem začínal s realitami v roce 2014 a myslím si, že teď jsme se ohledně poptávek po nemovitostech vrátili zhruba do tohoto roku. Věřím, že jsme na začátku nějakého vzrůstu.

O co je v dnešní době největší zájem?
PM: Dlouhodobě je největší zájem o investiční byty 2+kk nebo 2+1 s výměrou okolo 50 metrů čtverečních. V Hradci je ale takových bytů nedostatek, neboť Hradec zatím stále nemá nový územní plán a proto prakticky není kde stavět nové bytové domy.

Zatímco váš otec vede hradeckou pobočku Next reality, vy pracujete na pobočce v sousedních Pardubicích. Vnímáte nějaký rozdíl mezi těmito regiony?
ZM: Je to hodně podobné, rozdíly ale najdete. Vychází hodně z pracovního trhu, protože Pardubice jsou více průmyslové město, zatímco Hradec je spíš podnikatelské a studentské město.

Jaké největší výzvy máte v současnosti před sebou?
PM: Máme rozpracované dva velké developerské projekty. Jeden se nachází pod Ještědem, kde vznikne 38 nových apartmánů a s hradeckým developerem pak máme rozpracovaný projekt na výstavbu rodinných domů v nedalekém Černilově.

Proč jste se rozhodli pro sponzorství dokumentu o výstavbě nové fotbalové arény v Malšovicích?
PM: Fotbalový stadion s lízátky považuji za jeden ze symbolů Hradce Králové. My jsme hradecká firma, já zde žiju 35 let a mám hradecké prostředí velmi rád. Věřím, že ten dokument je něco, co budou chtít všichni Hradečáci vidět a budou se zájmem pozorovat, jak se vyvíjel celý ten proces výstavby. Ze všech těchto důvod jsem se rozhodl, že bychom se na tom měli spolupodílet.

Jaký máte vy sami vztah ke sportu?
PM: V mládí jsem samozřejmě sportoval víc, ale stále jezdím na kole a chodím třikrát týdně plavat.

ZM: Od dětství velmi kladný. Dodnes chodíme hrát fotbal s kamarády každý týden. I když teď pracuji v Pardubicích, jsem původem Hradečák a od dětství chodím na hradecký fotbal. I proto jsme se rozhodli, že se budeme spolupodílet na dokumentu o výstavbě stadionu. Oba se s tátou těšíme, že budeme chodit do nové arény fandit.