Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Událost Zažít město jinak v Hradci Králové dopadla na výbornou

18. 9. 2023

page.Name
Na pět míst v historickém centru Hradce Králové v sobotu v hojném počtu zavítali místní i přespolní obyvatelé při události nazvané Zažít město jinak. Filharmonie Hradec Králové, kavárna MOKKA ODA, Centrum uměleckých aktivit, Klicperovo divadlo a akční skupina Divá bába připravily bohatý program nejen na ulici či náměstí, ale i ve svých prostorách.

Návštěvníci i pořadatelé byli spokojeni a uzrály v nich plány na další ročník. Na divadelním náměstí před Klicperovým divadlem se celé odpoledne odehrával pestrý program, který přilákal stovky diváků. Nechyběly písně v podání našich herců, speed dating nebo pohádka a výtvarné dílny pro děti. Největší úspěch měla novinka letošního ročníku, což byly divadelní kvízy, ve kterých se do soutěžních týmů spojili diváci s našimi herci,“ hodnotí akci spokojený Martin Sedláček z Klicperova divadla.

Pozitivní ohlas zaznamenali také pořadatelé na Malém náměstí. Akční skupina Divá bába tady připravila pojízdnou knihovnu, dílnu s roboty Karla Čapka, tvořily se zde rovněž květiny z látek a atmosféru akce ladil DJ Ondatra. Do akce na náměstí se zapojil také Bajkazyl s občerstvením, mobilní opravnou kol a lingvistickým koutkem. Poznávačku léčivých rostlin připravila komunitní zahrada Střelák. Proti minulému roku navíc celé akci přálo skvělé letní počasí. Majitel kavárny MOKKA ODA zaujal „kávovou hádankou“. Návštěvníkům se ale líbilo i na zahrádce za kavárnou, kde byl celé odpoledne příjemný chládek.

Poprvé se letos události zúčastnila Filharmonie Hradec Králové a její zástupci byli mile překvapeni velkým zájmem, zejména rodin s dětmi. Během odpoledne kromě tří prohlídek zákulisí se ještě odehrál varhanní koncert, který vystřídalo smyčcové Královéhradecké kvarteto a o poznání alternativnější podívanou se zasloužila kapela Kmeny, která hraje na vlastnoručně vyráběné nástroje z recyklovaných materiálů. Zaujala také akční malba na hudbu.

Centrum uměleckých aktivit muselo letos program přizpůsobit změnám v dopravě. V přilehlých ulicích totiž probíhají výkopy. Část programu se tedy konala i v budově, nebo na malém prostoru na chodníku. I když jsme letos nemohli připravit program v Tomkově a Klicperově ulici, jak jsme zvyklí, přesto se připravené aktivity těšily velkému zájmu procházejících. Každý, velký či malý, nechal svůj výtvarný otisk na velké papírové plachtě přímo na ulici. Návštěvníci také využili posezení v křesílkách, dali si kávu před centrem či zhlédli filmy z ulice z produkce My Street Films,“ shrnula letošní Zažít město jinak ředitelka centra Martina Erbsová.

Na Zažít město jinak přišlo několik sporáků návštěvníků. „Organizátoři se těší na další ročník a někteří už mají v hlavě i plány na nové aktivity. Na Malém náměstí se podobná akce s názvem SOUSEDÁNÍ odehraje ještě 15. října. Kromě sousedského setkání slibuje ještě společný běh po centru Hradce Králové,“ prozradila Ilona Mach z akční skupiny Divá bába.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv pořadatelů