Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Vypukla rekonstrukce budovy pedagogické fakulty s odhalením zbytku pevnosti!

15. 9. 2023

Vypukla rekonstrukce budovy pedagogické fakulty s odhalením zbytku pevnosti! 0 snímků
K velmi významné a dlouho očekávané události došlo dnes odpoledne v Hradci Králové. Na náměstí Svobody byla totiž slavnostně zahájena rekonstrukce historické a památkově chráněné budovy pedagogické fakulty tamní univerzity. Třešničkou na dortu této rozsáhlé stavební akce za 415 milionů korun včetně DPH, byl nevídaný a unikátní objev.

Ve sklepení této budovy z roku 1897, jež se stala nejen první hradeckou, českou, ale také první secesní stavbou ve střední Evropě, jejímiž autory jsou vídeňští architekti Otokar Bém a Hubert Gessner, byly při bouracích a výkopových pracích sklepní části objeveny unikátní zbytky vedlejší části barokní pevnosti, které ve městě nebyly dosud odhaleny. Právě tyto prostory byly dnes přístupné hostům i novinářům. Byla to skutečně velmi nevšední podívaná, kterou výstižně okomentoval mluvčí univerzity Jakub Novák. „Univerzita stojí na neuvěřitelně pevných základech.“

Tomu však předcházelo při zahájení rekonstrukce slavnostní poklepání historické zdiva kladívky, kterého se kromě jiných zhostili hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček, primátorka města Pavlína Springerová, rektor univerzity Kamil Kuča, děkan pedagogické fakulty František Vaníček či vedoucí investičního oddělení univerzity Radek Šilhán. „V souvislosti s touto rekonstrukcí musím říci, že to bylo dlouhodobé martyrium, které se týkalo zejména získání finančních prostředků. Nyní ale konečně klepeme slavnostně na kámen a rekonstrukce může být zahájena, což mě velmi těší,“ řekl rektor Kuča.

Zásadní část finančních prostředků pokryla dotace ministerstva školství ve výši 271 milionů korun, poté příspěvek Královéhradeckého kraje 45 milionů a města Hradce Králové 15 milionů korun. Spoluúčast univerzity činí 84 milionů korun. Předpokládá se, že tato rozsáhlá renovace bude trvat dva roky a byla svěřena firmě Chládek a Tintěra Pardubice. Projekt zahrnuje obnovu vnitřní části budovy, modernizaci učeben a instalaci nejmodernějších výukových technologií.

Moc jsem stál o to, abychom se tady dnes setkali, což mělo tři důvody. První je unikátnost této budovy nejen pro Hradec, ale i pro celý region. Další důvod je to, že budova od začátku slouží vysokoškolské přípravě a vzdělávání budoucích učitelů. Tato tradice sahá až do roku 1959, kdy zde byl pedagogický institut a v roce 1964 tady vznikla pedagogická fakulta, která bude příští rok slavit 60 let. Třetím důvodem je, že rekonstrukce pomůže zkvalitnění výuky v moderních prostorách,“ uvedl děkan Vaníček, který si nesmírně váží zásadní finanční injekce od Královéhradeckého kraje i města Hradce Králové.

Podle primátorky Springerové jde o mimořádnou událost, která si zaslouží velkou pozornost a je pro Hradec Králové velmi důležitá. Stejného názoru je i hejtman Červíček, který si myslí, že vynaložené prostředky, které kraj poskytl, poslouží dobré věci a přispějí k dalšímu rozvoji vysokoškolského vzdělávání v Hradci Králové. A to je hlavní princip rekonstrukce. „Rozhodnutí pustit se do rekonstrukce budovy pedagogické fakulty bylo dáno naléhavou potřebou zachovat její historickou a architektonickou hodnotu a modernizovat její infrastrukturu tak, aby odpovídala moderním akademickým standardům a zajištění vzdělávání odpovídající evropské úrovni,“ zaznělo z pedagogické fakulty.

Co přinese budoucnost?

· modernizované výukové a výzkumné prostory na podporu inovací a spolupráce

· lepší dostupnost pro studující a přednášející včetně centralizace pracovišť fakulty

· zachování historického a architektonického dědictví

· udržitelnější a energeticky úspornější budovu

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Hynek Šnajdar