Pátek

21. června 2024

Nyní

16°

Zítra

19°

Svátek má

Začne Evropský týden mobility, má upozornit na nárůst dopravy v Hradci

14. 9. 2023

page.Name
Hradec Králové bude v následujících dnech žít oblíbenou akcí Evropský týden mobility, která má upozornit na neudržitelný nárůst individuální automobilové dopravy ve městě. Po celém Hradci i mimo něj se budou v termínu od soboty 16. do pátku 22. září konat rozmanité sportovní a dopravní akce, workshopy i koncerty.

Vše vyvrcholí příští Dnem bez aut, který se bude konat v pátek 22. září na Gočárově třídě a náměstí Svobody. Po celý den bude navíc Městská hromadná doprava po předložení řidičského průkazu zdarma. Evropský týden mobility bude zahájen tuto sobotu. Od 14 do 18 hodin se na Malém náměstí a několika dalších místech starého města budou konat sousedská setkání s workshopy pro malé i velké, koncerty, divadlo i bazárek. Podobné setkání se uskuteční později v Sukových sadech na Pražském Předměstí.

Novinkou letošního ročníku mobility bude v neděli 17. září akce nazvaná Živá labská stezka. Jízda na kolech z Hradce Králové do Kuksu bude mít start v 10 hodin u kotviště parníčků na Smetanově nábřeží se zajímavými zastaveními a aktivitami pro celou rodinu po cestě i na Kuksu. Zájemci nebudou muset absolvovat celou trasu, ale třeba jen její část v libovolném směru, což by mohly uvítat rodiny s menšími dětmi. Program na stezce bude probíhat celý den. V krajském městě bude možné absolvovat zdarma plavbu z přístaviště k malé vodní elektrárně Hučák s její komentovanou prohlídkou. Parníček bude vyplouvat v 10.15, 12.15, 13.15 a 14.15 hodin.

Tradiční součástí Evropského týdne mobility je také akce pro celou rodinu s městskou policií na dopravním hřišti v Třebši, která se bude konat v pondělí 18. září od 15 do 19 hodin. Strážníci zde představí svůj monitorovací vůz, připraveny jsou i aktivity s organizacemi BESIP věnované bezpečnému chování v dopravě, půjčování jízdních kol i elektrokol zdarma či dětský závod.

Devatenáctý zářijový den od 16 do 18 hodin se v Informačním centru na Eliščině nábřeží uskuteční beseda se zástupci města o dopravě v klidu, k níž se online připojí zástupci partnerských měst, italské Alessandrie či slovenské Banské Bystrice. Bio Central nabídne 18. a 19. září Ozvěny Ekofilmu, dopolední představení pro školy, a prodejna koloběžek Kostka v Divišově ulici 20. září od 18 hodin vyjížďky s možností zapůjčení koloběžky zdarma. Koloběžku zdarma si zde bude možné půjčit po celý týden.

Vrcholem Evropského týdne mobility se tradičně stane Den bez aut připravený na 22. září v čase od 14 do 19 hodin na Gočárově třídě. Ta bude v tento den pro automobilovou dopravu uzavřena v úseku od náměstí Svobody, kde bude zřízena dočasná autobusová zastávka, až po Ulrichovo náměstí.

Na místě si bude možné půjčit zdarma kolo, elektrokolo nebo koloběžku. Připraveny jsou cyklistické závody a různé soutěže pro děti, jízda zručnosti, koncerty či výtvarné aktivity i informace o plánované sbírce Kola pro Afriku. Po celý den budou moci cestující po předložení svého řidičského průkazu řidiči autobusu při nástupu využít městskou hromadnou dopravu zdarma.

(hyš-kr)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto