Neděle

14. dubna 2024

Nyní

22°

Zítra

14°

Svátek má

Hradec hledá projekty do participativního rozpočtu, je v něm 10 milionů

27. 3. 2024

page.Name
Máte nápad na stavbu nebo projekt, který by dokázal vylepšit naše město? Od dnešního dne ho můžete navrhnout do participativního rozpočtu, kterému sami Hradečáci vybrali název Pro(buď) Hradec. Radnice na nápady obyvatel pro letošní rok vyčlenila deset milionů korun. Své návrhy můžete posílat prostřednictvím webu www.probudhradec.cz do konce května, v září pak veřejnost pomocí hlasování v aplikaci Munipolis rozhodne, které projekty se opravdu budou realizovat.

Začátkem března si lidé v Hradci pro participativní rozpočet a celý projekt v internetovém hlasování vybrali název Pro(buď) Hradec. Na to navázala nynější fáze podávání projektů na webu www.probudhradec.cz . Po vyhodnocení, zda návrhy navrženy radnicí daná kritéria, by lidé měli v září o projektech hlasovat. Hlasování se odehraje na platformě Munipolis . Nyní dokončím vítězné projekty se počítá od října. 

"Navržený projekt musí být přínosem pro město a občany, nesmí generovat zisk, být přístupný veřejnosti po většinu dne, musí stát na pozemcích města a měl by se dát postavit do dvou let," uvedla radnice ke kritériím. Do návrhů a hlasování se může zapojit každý obyvatel starší 15 let, který ve městě bydlí, pracuje či studuje. Jednotlivec bude moci podat nejvýše tři návrhy.

„Samotné hlasování bude probíhat výhradně přes aplikaci Munipolis. Dále nepostupuje pouze návrh, který obdrží přes 33 procent podílu negativních hlasů ze všech odevzdaných návrhů. Ten projekt, který ovládne finální hlasování, musí být uskutečnitelný do dvou let,“ uvedl náměstek primátorky pro IT a digitalizaci Pavel Vrbický (Piráti).

Lidé mohou podávat návrhy do dvou kategorií podle výše předpokládaných nákladů. Cena malých projektů by neměla přesáhnout 400 000 korun, u velkých je limit dva miliony korun. Na malé projekty jsou vyčleněné čtyři miliony korun, na velké je až šest milionů korun.

Rozpočet Hradce Králové letos počítá s výdaji 3,06 miliardy korun. Z toho na investici by mělo jít 499 milionů korun.

Participativní rozpočty, z nichž město hradí navržené projekty obyvatel, již má řada měst. V Královéhradeckém kraji například Dvůr Králové nad Labem nebo Trutnov. V třicetitisícovém Trutnově lidé loni vybírali projekty pro participativní rozpočet poprvé. Z osmi návrhů vybrali vybudování bezbariérového přístupu do podloubí v Bulharské ulici v centru města. Ve Dvoře Králové měli loni třetí ročník participativního rozpočtu. Obyvatelé vybrali zastřešení autobusové zastávky u pošty, letní scénu před Hankovým domem a rozšíření dětského hřiště ve Smetanově ulici.

(kul, čtk)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Město Hradec Králové