Pondělí

15. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

Odkupte vilu Anička, žádají město petenti. Není to reálné, reaguje náměstek

11. 3. 2024

page.Name
Už 420 lidí podepsalo petici, která žádá hradeckou radnici o odkoupení vily Anička včetně její zahrady. Chtějí tím zachránit chátrající kulturní památku na Gočárově třídě a zabránit soukromému investorovi ve výstavbě bytového domu s parkovištěm v těsné blízkosti vily. Podle náměstka primátorky pro památkovou péči Adama Záruby (Změna pro Hradec) město už v minulosti s projektem souhlasilo a nemá páky, jak vydání stavebního povolení zabránit. Odkoupení vily se zahradou prý není reálné, městskou kasu by vyšlo na desítky milionů korun.

Přes čtyři stovky lidí podepsali během jednoho měsíce petici za zachování a opravu kulturní památky vily Aničky a jejího okolí. Vila z roku 1911 stojící na nároží Střelecké ulice a Gočárovy třídy není pro Hradečáky velkým tématem zdaleka poprvé. Namále měla už v roce 2007, kdy její tehdejší majitel pojišťovna Generali chtěl vilu zbourat a postavit na jejím místě své zákaznické centrum. Se záměrem sice tehdy souhlasili zastupitelé, proti se ale postavili ochránci památek a veřejnost. Petici proti zbourání vily v té době podepsalo 12 tisíc lidí. Pojišťovna Generali nakonec od svého záměru ustoupila, vila Anička byla v roce 2010 pravomocně prohlášena za kulturní památku a vypadalo to, že její budoucnost je zachráněná.

Na začátku letošního roku se ovšem téma záchrany vily Anička do veřejného prostoru po dlouhých letech znovu vrátilo. Vila sice unikla demolici, už několik let ovšem viditelně chátrá. Jejím vlastníkem je společnost Anička Property. Stejné sídlo i jednatele má i společnost Letců Property, která vlastní sousední pozemek. Právě na něm plánuje investor postavit šestipodlažní bytový dům s parkovištěm, který by podle petentů kompletně zastavil zahradu kulturní památky.

Autoři petice, kteří na svém webu zmiňují jako své podporovatele historika umění Ladislava Jacksona nebo známého architekta Davida Vávru, se mimo jiného odkazují na zákon o památkové péči. "Organizace i občané, i když nejsou vlastníky kulturních památek, jsou povinni si počínat tak, aby nezpůsobili nepříznivé změny stavu kulturních památek nebo jejich prostředí," citují ze zákona a varují, že zastavěním blízkého okolí vily by k nepříznivé změně stavu kulturní památky došlo. 

O pomoc žádají petenti ministerstvo kultury, ale zejména pak město Hradec Králové. Požadují, aby radnice odkoupila vilu Anička a její zahradu, kompletně je zrenovovala a zpřístupnila je široké hradecké veřejnosti. "Obávám se, že to není reálné a ani si nemyslím, že bychom měli takto postupovat. Jen samotný odkup Aničky a vedlejšího pozemku by stál mnoho desítek milionů, nebylo by to podle mého hospodárné. Další prostředky by navíc spolkla renovace. O odkupu samotné vily by se třeba uvažovat dalo, ale je otázka, co bychom s ní dělali dál. Podobných zchátralých památkových objektů má město ve svém vlastnictví hodně a horko těžko pro ně hledáme využití," řekl Salonkám náměstek primátorky pro památkovou péči Adam Záruba. 

Jak to vypadá s projektem výstavby bytového domu v blízkosti vily diskutovali na konci února i hradečtí zastupitelé. Náměstek Záruba na jednání sdělil své obavy, že město v tuto chvíli se záměrem příliš nenadělá, neboť už běží příslušná stavební řízení. V rozhovoru pro Salonky Záruba upřesnil, že radnice prý nemá páky, jak vydání stavebního povolení zachovat. „Samo město dalo v minulosti projektu souhlasné stanovisko ve výboru pro územní plánování i v různých řízeních, která už proběhla. Myslím, že by bylo zvláštní, kdybychom teď otočili a ten záměr se snažili nějak skácet," uvedl Záruba. V minulých týdnech se podle svých slov spojili se zástupkyní investora, kterou je zastupitelka za HDK Romana Dürrerová. Ta potvrdila, že investor na svém původním projekt nic nemění.

Nový bytový dům v těsné blízkosti kulturní památky tedy podle všeho brzy vyroste. Co ale bude se samotnou vilou Aničku? Rekonstrukce by se prý měla dočkat až po dokončení výstavby sousedního bytového domu. Hradeckému deníku zástupce investora řekl, že petici nerozumí. "Nikdy jsme nepodnikli žádné kroky k tomu, abychom vyjmuli  vilu Aničku  z památkové péče. A ani to nemáme v pánu. Našim cílem je naopak okolí kolem  vily zvelebit," uvedl Karel Konečný. 

Slib, že potřebného zvelebení se dočká i samotná Anička, slyšel od investora i náměstek pro památkovou péči. Z jeho slov je ale cítit určitá skepse. "Bylo mi to řečeno, že s Aničkou se počítá a zrekonstruuje by se měla poté, co bude postaveno ten nový sousední objekt. Ovšem v pohledu k tomu, v jakém stavu je vila Anička nyní, na mě sliby investora nepůsobí úplně důvěryhodně, což Po celé naší zemi jsou stovky příkladů památkově chráněných budov, o kterých majitelé řádně nestarají," řekl Salonkám Adam Záruba. Památkově chráněné budovy sice není možné bourat, město ale podle něj nemá páky, jak majitele kulturních památek donutit, aby o ně řádně pečoval. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Vizualizace: Jiří Šmejkal