Pondělí

15. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

Rekonstrukce pedagogické fakulty UHK dosud vyšla na 39 milionů korun

12. 3. 2024

page.Name
Rekonstrukce památkově chráněné budovy Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové za 415 milionů korun do konce února vyšla na 38,8 milionu korun. Začala v září 2023 a má trvat dva roky. Nákladnější práce přijdou na řadu v druhé polovině stavby, jejichž součástí jsou dodávky interiéru či technologií. ČTK to dnes řekl mluvčí UHK Jakub Novák. Projekt zahrnuje obnovu vnitřní části budovy, modernizaci učeben a instalaci výukové technologie. Stavba podle mluvčího pokračuje podle schváleného časového i finančního harmonogramu.

Hotové jsou bourací práce, demontáž dřevěných stropů, přípravy zemních prací ve vnitřním atriu budovy. Z ulice jsou viditelné práce na rekonstrukci střechy. "V interiéru pokračují práce na omítkách, které jsou ve spolupráci s památkáři velkoplošně odkrývány pro přesné určení jejich původní barevnosti, tvarosloví a šablonových výmaleb. Následovat bude určení restaurátorských postupů," sdělil Novák.

Stavbaři v dalších měsících dokončí opravu stropů, pokládku břidlicové střešní krytiny, zrestaurují sochy na střeše nad průčelím budovy a zahájí montáž vzduchotechniky, rozvodů vody a kanalizace, na řadu přijdou i práce spojené s obnovou štukové výzdoby chodeb a varhanního sálu.

Zásadní část nákladů pokryla dotace ministerstva školství ve výši 271 milionů korun. Příspěvek kraje činí 45 milionů a města 15 milionů korun. Spoluúčast UHK je 84 milionů korun.

Opravovaná univerzitní budova je na náměstí Svobody. Od roku 2015 má novou fasádu včetně zateplení. Také druhou z budov UHK na náměstí, ve které je filozofická fakulta, nedávno stavbaři rekonstruovali.

Archeologové v suterénu opravované budovy objevili jednu z nejrozsáhleji odkrytých a dochovaných částí hradecké barokní pevnosti. Podle nich jde o konstrukce, které souvisejí s druhou etapou výstavby pevnosti z 80. let 18. století. V zásypech kolem zdiva našli stopy dřívějšího středověkého osídlení.

Budova PdF byla dostavěna roku 1897 a stala se jednou z prvních českých secesních staveb. Původně to byla trojkřídlá budova s otevřeným dvorem, v roce 1923 bylo přistavěno čtvrté křídlo, které budovu uzavřelo. Objekt má jedno podzemní podlaží a tří nadzemní a půdu. Původně prostory sloužily jako obchodní akademie.

Hradecká pedagogická fakulta, která je nejstarší součástí Univerzity Hradec Králové, vznikla roku 1964 sloučením pedagogických institutů v Hradci Králové a v Pardubicích. V roce 1992 byla založena Vysoká škola pedagogická a od roku 2000 škola funguje pod názvem Pedagogická fakulta UHK.

ČTK