Neděle

14. dubna 2024

Nyní

22°

Zítra

14°

Svátek má

Unikátní šance pro veřejnost. V neděli se otevře Čistírna odpadních vod v Třebši

13. 3. 2024

page.Name
Chcete se podívat na místo, kde se čistí odpadní vody z celého Hradce Králové a jeho okolí? Už tuto neděli máte jedinečnou příležitost. V rámci Světového dne vody se v neděli od 10 do 14 hodin uskuteční den otevřených dveří v Čistírně odpadních vod v Třebši. Prohlídky areálu v ulici V Mlejnku, kde se ročně vyčistí více než 16 milionů kubíků odpadní vody, budou probíhat v hodinových intervalech. Předchozí rezervace není nutná.

Hradecké vodárny i v letošním roce připravují Den otevřených dveří u příležitosti Světového dne vody. V loňském roce se tato akce uskutečnila v Interaktivním centru vzdělávání VODOVODOV, částečně byla také zpřístupněna úpravna vody Orlice. V předchozích letech byly veřejnosti zpřístupněny objekty, které nejsou pro veřejnost běžně otevřené, jako jsou podzemní nebo věžový vodojem na Novém Hradci Králové.

V letošním roce bude veřejnosti otevřena Čistírna odpadních vod v Třebši v Hradci Králové (ČOV HK). Návštěvníci budou mít příležitost prohlédnout si místo, kde se čistí odpadní vody z města Hradec Králové a několika přilehlých měst a obcí. Kromě areálu čistírny odpadních vod bude připravena také speciální kanalizační technika, která je používána k čištění stokové sítě a jejímu monitoringu.

ČOV HK byla vystavěna v první polovině 90. let 20. století jako čistírna mechanicko-biologická, odstraňuje organické látky, dusík a fosfor. Ročně vyčistí více než 16 milionů m3 odpadní vody, která je po vyčištění vrácena zpět přírodě do řeky Labe.

Prohlídky budou probíhat v hodinových intervalech, předchozí rezervace není nutná. Akce se uskuteční v areálu ČOV HK na adrese V Mlejnku 625, Hradec Králové - Třebeš.

(tz, kul)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Královéhradecká provozní