Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Začala jarní výsadba, ve městě přibude 30 stromů. Na podzim jich budou stovky

27. 3. 2024

page.Name
Technické služby Hradec Králové tento týden zahájily jarní výsadbu stromů. Na území města vysadí pracovníci městské zeleně celkem 30 stromů. Nejvíce, celkem 23 javorů babyka, vysadí v malšovické ulici Na Drahách, ve které probíhá závěrečná etapa regenerace stromořadí. Zbylých sedm stromů přijde do dalších částí Malšovic a do Kydlinovské ulice na Pražském Předměstí. Technické služby ročně nechají v Hradci Králové vysázet asi 600 stromů, většina z nich však přijde na řadu až během podzimního období.

Jarní výsadba stromů tradičně navazuje na přechozí kácení. Letos začala jarní výsadba v úterý 26. března. Pracovníci technických služeb postupně vysadí na území Hradce Králové celkem 30 nových dřevin z plánu obnovy městské zeleně. Největší část z nich přijde do ulice Na Drahách, ve které probíhá závěrečná etapa regenerace stromořadí. Konkrétně se jedná o úsek od ulice Sukova po ulici Úprkova. Celkem 23 javorů babyka na místě nahradí 17 jasanů a lip, které šly k zemi kvůli špatnému zdravotnímu stavu na začátku února. 

Nové stromy vyjdou přibližně na 115 tisíc korun včetně DPH. Jejich nákup z větší části zaplatí zisk z prvního hradeckého re-use bazaru v Kotěrově ulici. Do konce roku 2023 se tam na obnovu stromořadí podařilo vybrat téměř 86 tisíc korun.

„V jarním období tradičně vysazujeme méně stromů než v podzimním období, při kterém se snažíme obnovit každý rok alespoň 500 až 600 stromů. Vychází to především z fyziologie dřevin, kdy je podzimní termín pro výsadbu listnatých stromů příznivější. Při jarní výsadbě je u stromů výraznější přesazovací šok,“ vysvětluje rozsah výsadby Daniel Jeřábek, náměstek ředitele Technických služeb Hradec Králové.

Zbývajících sedm stromů přijde do městské části Malšovice nebo do ulice Kydlinovská na Pražském Předměstí. Do ostatních míst se technici chystají v podzimních měsících.

(tz, kul)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: TSHK