Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Nemůžeme kvůli Miletě vše zastavit, hájí náměstek práce na Pražském mostě

16. 4. 2024

page.Name
Jen šest dní dělilo na začátku dubna start dvou dlouhodobých uzavírek v širším centru Hradce Králové. Zatímco s rekonstrukcí křižovatky Mileta na městském okruhu většina Hradečáků počítala, čtyřměsíční uzavírka Pražského mostu mnohé zaskočila. "Z mého pohledu to vedení města nezvládlo," tvrdí Denis Doksanský z opozičního hnutí ANO. Podle radnice byl ale most ve špatném stavu a převládly tak bezpečnostní důvody. "Snažíme se stavby koordinovat, ale nemůžeme kvůli Miletě na 2,5 roku zastavit veškerý stavební ruch v Hradci," hájí opravu náměstek primátorky pro dopravu Miroslav Hloušek (ODS).

Velkou dávku rozladěnosti dávali na začátku dubna najevo čtenáři Salonek, kteří se z našeho článku dozvěděli o tom, že se nový týden po začátku dlouhodobé uzavírky související s rekonstrukcí křižovatky Mileta pro řidiče na čtyři měsíce zcela zavře také Pražský most v centru města. Někteří čtenáři brali situace s humorem. "Zablokovali jsme Miletu a oni jezdili centrem. Tak rozkopeme i most v centru. Kolik stojí vrtulník?" napsal s nadsázkou pod článek Filip Nean Tichý. Jiným zjevně do smíchu nebylo a některé komentáře bychom tak ani zveřejnit nemohli. Největší kritika mířila směrem na hradecký magistrát. A to nejen od veřejnosti. "Z mého pohledu to vedení města nezvládlo," říká místopředseda zastupitelského klubu opozičního hnutí ANO Denis Doksanský. 

Náměstek primátorky pro dopravu Miroslav Hloušek (ODS) ale kritiku odmítá. Město se podle něj snaží jednotlivé stavby koordinovat a zajišťovat, aby město zůstalo pro řidiče průjezdné. U Pražského mostu prý ovšem vzhledem ke špatnému stavu nebylo možné opravu odložit. "Most vyšel ve snaze, pomocí které statiky posuzují stav mostů, opravdu vysoko. Nechceme v tomto případě nic podcenit. Vždy se musím brát v potaz bezpečností hledisko. Je to další dopravní zátěž pro Hradec, ale řidiči se s tím budou muset nějak vypořádat. Snažíme se se smysluplně koordinovat, ale nemůžeme zase kvůli Miletě na dva a půl roku zastavit veškerý stavební ruch v celém Hradci,“ argumentuje Hloušek. 

V Hradci Králové je podle něj v pokročilé fázi přípravy několika dalších významných dopravních staveb. Jedná se například o rekonstrukci nadjezdu nad městským okruhem v Malšovicích, viaduktu v Koutníkově ulici poblíž terminálu hromadné dopravy nebo kuklenského podjezdu známého pod přezdívkou "myší díra". "Vždy se ale díváme na to, aby Hradec zůstal pro řidiče průjezdný. Například na ten nadjezd v Malšovicích se proto bude moct sáhnout teprve poté, co bude dokončena Mileta," doplňuje Miroslav Hloušek.

Odpověď, že opravu Pražského mostu nebylo možné vzhledem k jeho stavu odkládat, prý dostal od primátorky Pavlíny Springerové (HDK) i Denis Doksanský. Na kritice radnice ale ani tak neubírá. "Křižovatka Mileta připravuje strašně dlouho a mně připadá zvláštní, že se obě akce spustí prakticky během jednoho týdne. Říkám si, že logicky musí magistrát tyhle věci koordinovat, jinak ty řidič přesně dělá, že zbytečně projíždí mostem i přes, zákaz už jsou zoufalí a dnů nevědí kudy," neopoziční politik na fakt, že řidiči během prvních uzavírku Pražského mostu často nerespektovali. V posledních dnech proto na místě často hlídkuje městská policie. "Za týden, kdy platí na Pražském mostě zákaz vjezdu všem vozidlům, řešila městská policie již 142 přestupků," oznámila v pondělí mluvčí hradeckých strážníků Eva Kněžourová.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Městská policie HK