Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Za projekt modernizace trati z Hradce do Chlumce zaplatí Správa železnic 277 milionů

29. 4. 2024

page.Name
Projekt na rozšíření a modernizaci 26 kilometrů trati mezi Hradcem Králové a Chlumcem nad Cidlinou na trati z Prahy do Hradce udělají pro Správu železnic za 277,2 milionu korun firmy SUDOP PRAHA a SUDOP EU. Vlastní stavba, která na trati zrychlí dopravu, by mohla začít v roce 2027 a trvat do roku 2030. Náklady se odhadují na víc než deset miliard korun. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí správy železnic Nela Eberl Friebová.

Tendr na projektanta Správa železnic vyhlásila loni v srpnu, odhadovaná cena před soutěží byla 295 milionů korun.

Trať se má rozšířit z jedné na dvě koleje. "Traťová rychlost se zvýší na 160 kilometrů v hodině," uvedla mluvčí. Trať by po modernizaci a zvýšení kapacity měla sloužit jako alternativní trasa prvního tranzitního koridoru. Povede v nynější trase.

Některé přejezdy nahradí nadjezdy nebo podjezdy, u zbývajících se zvýší jejich zabezpečení. "Cestující ocení nová nástupiště v úrovni dveří moderních vlaků. Veškeré přístupy budou bezbariérové," uvedla mluvčí.

Stavbaři by měli na trati kompletně rekonstruovat železniční stanice Nové Město nad Cidlinou, Káranice, Dobřenice a Praskačka.

ČTK
Ilustrační foto: ČD