Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Hradec podpoří sdílená kola i do dalších let. Uživatelům zůstane 15 minut zdarma

1. 5. 2024

page.Name
Sdílená kola zůstanou v Hradci Králové nejméně do konce roku 2027. Hradečtí zastupitelé v úterý odpoledne schválili podporu sdílených kol ve výši tří milionů ročně. Díky tomu zůstane pro uživatele i nadále první čtvrthodina jízdy zdarma. Ještě většího zvýhodnění se nejpozději na konci letošního roku dočkají lidé s platnou lítačkou na MHD, pro které bude zdarma dokonce prvních 30 minut jízdy. Kromě 220 mechanických kol bude v Hradci nově také 30 sdílených elektrokol. Jejich provoz ale radnice dotovat nebude.

Hradečtí zastupitelé na svém úterním zasedání těsnou většinou schválili peníze na pokračování sdílených kol ve městě. Od začátku července by měla radnice systém sdílených kol podporovat dotací ve výši tří milionů ročně. Návrh náměstka primátorky pro rozvoj města Lukáše Řádka (TOP 09) podpořilo 20 koaličních zastupitelů z HDK+TOP 09, ODS, Pirátů a Změny pro Hradec a Zelených. 

Radnice nyní chystá vypsání koncesního řízení, jeho vítěz by měl získat koncesi na provozování kol na 43 měsíců. Sdílená kola by tak měla v Hradci fungovat nejméně do konce roku 2027. Nový provozovatel by měl navázat na kontrakt města se společností nextbike Czech Republic. Firma má s městem smlouvu do 28. června, do nového řízení se také bude moci přihlásit.

Provozovatel by měl ve městě nabízet ke sdílení nejméně 250 kol, z toho má být 220 klasických a 30 na elektrický pohon. U klasických kol bude prvních 15 minut jízdy díky dotaci od města zdarma, pak bude cena jedna koruna za minutu jízdy. Elektrokola město dotovat nebude, zájemce za minutu jízdy zaplatí dvě koruny. "I podle počtu je vidět, že upřednostňujeme mechanická kola. Elektrokola jsou pouze jako doplňková nabídka a není na ně žádné zvýhodnění," uvedl při diskuzi zastupitelů Řádek. 

Nyní nextbike v Hradci Králové nabízí 250 klasických kol, prvních 15 minut je zdarma. Službu ve městě nabízí od 1. července 2022.

Opoziční zastupitel Pavel Marek (za ANO) vyjádřil pochybnost o tom, zda město do konce června stihne provozovatele vybrat. "Konec stávající smlouvy je již za dva měsíce. Vedení města zaspalo, dělá se to na poslední chvíli," řekl Marek. Náměstek primátorky Lukáš Řádek (TOP 09) oponoval tím, že řízení je připraveno a vše se podle něj stihne. Uvedl, že na provoz sdílených kol má město od kraje schválenou dotaci půl milionu korun.

Nově by měla být sdílená kola vizuálně sladěná s novou vizuální identitou města. Zároveň bude nejpozději od konce letošního roku platit zvýhodnění pro uživatele městské hromadné dopravy. Pro ně bude zdarma dokonce 30 minut jízdy. "Uživatelům systému veřejného sdílení jízdních kol, kteří jsou zároveň držitelé městské karty nebo jiného nosiče jako identifikátoru osoby akceptovaného Dopravním podnikem města Hradce Králové, a.s. (se zaplaceným měsíčním, 3 měsíčním, 6 měsíčním, 12 měsíčním tarifem) bude nejméně prvních 30 minut výpůjčky poskytováno zdarma," píše se v důvodové zprávě pro hradecké zastupitele. 

V Královéhradeckém kraji mají dotovaná sdílená kola lidé k dispozici ještě ve Dvoře Králové nad Labem, ve Vrchlabí, na Rychnovsku, v Hořicích na Jičínsku, v Jičíně a v Trutnově. Všude je prvních 15 minut jízdy zdarma. V Hradci Králové, Dvoře Králové, Hořicích, Trutnově a v Jičíně sdílená kola podporují radnice.

Ve Vrchlabí a na Rychnovsku zavedení sdílených kol inicioval a finančně podporuje nadační fond automobilky Škody Auto, která má ve Vrchlabí závod na výrobu převodovek av Kvasinách na Rychnovsku závod na výrobu aut. Všude kola provozuje firma nextbike Czech Republic.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: nextbike Česká republika