Pátek

21. června 2024

Nyní

16°

Zítra

19°

Svátek má

K hradeckému soudu dorazila obžaloba 14 lidí za nelegální přesun migrantů

29. 5. 2024

page.Name
Krajské státní zastupitelství v Hradci Králové podalo obžalobu k hradeckému krajskému soudu na 14 cizinců, které žalobce viní z organizování nelegální migrace z Turecka do Česka nebo dále do dalších zemí EU. Všichni obžalovaní zůstávají ve vazbě. Za umožnění nedovoleného překročení státní hranice nejméně 2000 migrantů, převážně tureckým Kurdům, hrozí každému z členů gangu 10,5 roku až 16 let vězení. Čistý zisk z trestné činnosti měla skupina celkem přes 10 milionů korun, řekl dnes ČTK státní zástupce Milan Šimek. Podle něj se jedná o největší organizovanou skupinu převaděčů, která byla v České republice zadržena.

"K trestné činnosti docházelo v období od května 2021 do června 2023, kdy byli zadrženi. Pachatelé jsou všichni cizí státní příslušníci. Devět z nich má tureckou státní příslušnost, z nich jeden v mezidobí získal české občanství. Pět obžalovaných má ázerbájdžánskou státní příslušnost," řekl ČTK Šimek.

Příslušnost hradeckého krajského soudu ve věci je odůvodněna tím, že pachatelé podle obžaloby v organizované zločinecké skupině trestnou činností získali prospěch velkého rozsahu, a to přes deset milionů korun. "Trestná činnost, která se týkala území celé ČR, vyšla najevo v obvodu Okresního soudu Rychnov nad Kněžnou, kde bydlí dva z obžalovaných, a objednali tam taxikáře, který běžence převážel z Maďarska do Německa," řekl Šimek. Taxikář mezi obžalovanými není.

Hlavními pachateli jsou tři obžalovaní s tureckou státní příslušností. "Byli příbuzní, a to i ve vztahu k pachatelům, kteří jsou v Turecku, a zajišťovali nábor možných zájemců o nelegální migraci do Česka a dál do zemí EU," řekl Šimek.

Turecká justice na žádost o spolupráci z Česka podle něj dosud nereagovala. "Podezřelé osoby v Turecku proto zatím nelze stíhat," řekl Šimek.

Podle podané obžaloby skupina od běženců získala nejméně dva miliony eur (49,5 milionu korun). Jako výnos z trestné činnosti se podařilo zajistit u jednoho z obžalovaných hotovost v přepočtu asi 900.000 korun. "Dále byly zajištěny nemovité věci a osobní motorová vozidla jako náhradní hodnota za výnos z trestné činnosti," sdělil Šimek.

Organizovaná skupina podle něj využívala migrační trasu přes srbsko-maďarské hranice, obžalovaní operovali kromě Česka a Turecka také v Srbsku, Maďarsku, Polsku a Německu. Podle obžaloby se role jednotlivých členů gangu přizpůsobovaly aktuální situaci na migrační trase. Například, když na podzim 2022 byly obnoveny kontroly na česko-slovenské hranici, reagovali na vzniklou situaci využíváním trasy přes Polsko nebo Rakousko, vyplynulo z obžaloby.

Částka za jednoho běžence, kterou skupina inkasovala, se podle Šimka pohybovala podle způsobu přepravy od 3000 do 8500 eur (74.400 do 210.000 korun). Čistý zisk z každého běžence měl gang minimálně 1000 eur (24.800 korun). "Ve většině případů běženci složili úplatu v Turecku. Poté, co byli dopraveni do dojednaného cíle, museli poslat děkovné video a na základě toho byly složené peníze uvolněny na vyplacení odměn pro členy organizované zločinecké skupiny," řekl Šimek.

Krajský soud by měl ve lhůtě do jednoho měsíce rozhodnout o tom, jestli obžalovaní zůstanou ve vazbě. Na naplánování termínu a programu hlavního líčení má soud delší lhůtu.

Obžaloba čítá téměř 16.000 listů, klíčovými důkazy jsou odposlechy telefonních hovorů, které obžalovaní vedli v kurdském jazyce.

Informaci o zahájení stíhání v případu s krycím názvem HATIN zveřejnila Národní centrála proti organizovanému zločinu loni v červnu. Tehdy uvedla, že obvinila 13 cizinců a jednoho Čecha. O posunu v kauze, že kriminalisté navrhli obviněné obžalovat, 21. května informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

ČTK