Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

V Hradci bude v neděli sokolský slet, představí se přes dva tisíce cvičenců

27. 5. 2024

page.Name
Krajského sokolského sletu v Hradci Králové se zúčastní 2. června více než 2100 cvičenců, kteří předvedou deset sletových skladeb. Začátek akce je ve 14:30, sdělila dnes ČTK starostka Sokolské župy Orlické Marika Prockertová. Královéhradecký slet bude jednou z posledních generálek před hlavním sletovým vystoupením, které bude 4. a 5. července na XVII. všesokolském sletu v Praze.

V Hradci Králové bude krajský slet na stadionu Sokola na Eliščině nábřeží. Sletové sklady předvedou především členové Sokola ze tří sokolských žup Královéhradeckého kraje. "Celky doplní také cvičenci z dalších krajů," sdělila Prockertová.

Celkem 12 sokolských hromadných skladeb pro XVII. všesokolský slet, který se uskuteční ve Fortuna Areně v Praze Vršovicích za účasti 20.000 cvičenců, se tradičně orientuje na všechny věkové kategorie.

"V Hradci Králové vystoupí cvičenci deseti skladeb. Už od 13:30 bude na ploše vyhrávat Dechový orchestr města Hradce Králové, od 14:00 bude možné na stadionu zhlédnout také vystoupení sokolských sportovců," sdělila starostka Sokolské župy Podkrkonošské-Jiráskovy Helena Rezková.

V Královéhradeckém kraji působí tři sokolské župy - Podkrkonošská-Jiráskova se sídlem v Náchodě, Orlická se sídlem v Hradci Králové a Jičínská-Bergrova se sídlem v Jičíně. Sdružují 85 tělocvičných jednot s 12.000 členy.

Sokol, jedna z nejstarších sportovních organizací na světě, oslavil 16. února 162 let od svého založení. Ve stejný den se tehdy sešli čeští vlastenci v čele s Miroslavem Tyršem a založili první českou tělocvičnou organizaci na českém území, původně nazvanou Tělocvičná jednota Pražská. Název Sokol byl oficiálně uznán v roce 1865, přestože už v prvních stanovách byl "sokol v letu" používán jako spolkový znak a jednotě se tak od počátku obecně říkalo, uvedli představitelé organizace.

Sokol měl od svého založení velmi silnou členskou základnu také v působnosti současného Královéhradeckého kraje. Jako první po Praze byla založena Tělocvičná jednota v Jaroměři, a to 2. června 1862, 4. července téhož roku pak sokolská jednota v Nové Pace, v září ve Dvoře Králové nad Labem a 5. listopadu 1862 v Jičíně.

ČTK