Středa

2. dubna 2025

Nyní

15.4ºC

Zítra

16.8ºC

Svátek má

Erika

Zastupitelé zařízli ocenění pro ochránce Plachty. Trapas, zlobí se náměstkyně

2. května 2024

Až bude v pondělí 6. května Hradec Králové rozdávat své výroční ceny za rok 2023, manželé Mikátovi budou mezi oceněnými chybět. A to přesto, že od široké výběrové komise získali suverénně nejvíce bodů a jako laureáty ceny Primus inter pares je navrhla i rada města. Ochránci přírodní památky Plachta nebyli po chuti hradeckému zastupitelstvu, které v úterý překvapivě změnilo návrh vítězů a Mikátovým cenu za dlouhodobou reprezentaci města v oblasti vědy a kultury neudělilo.

Výroční ceny města Hradec Králové se tradičně udělují vždy na jaře za předcházející rok. Nevyšším městským oceněním je cena Dr. Františka Ulricha, kterou za rok 2023 získá lékař a biochemik Jaroslav Dršata za celoživotní práci v oboru lékařské biochemie a za zavedení výuky samostatného předmětu patobiochemie. Udělení ceny Dršatovi schválili v úterý na návrh rady města hradečtí zastupitelé.

Nečekané drama ovšem nastalo u druhé nejprestižnější hradecké ceny. Ocenění Primus inter pares město Hradec Králové uděluje za výjimečné, dlouhodobé výsledky v oblasti kultury, vědy, výchovy či sportu. Jeho laureáty se v minulosti stali například houslista Jaroslav Svěcený, publicista Václav Souček nebo historik Zdeněk Zahradník. V letošním roce vybírala výběrová komise ze zhruba dvou desítek zaslaných návrhů. Jednoznačně nejvíce bodů získali od široké 32členné komise manželé Blanka a Miroslav Mikátovi. Komise jim navrhla udělit ocenění za dlouhodobou reprezentaci města v oblasti vědy a kultury a za dlouholetý boj za vyhlášení přírodní památky Na Plachtě. Rada města se poté rozhodla navrhnout na udělení ceny Primus inter pare kromě manželů Mikátových také Ivana Škalouda za dlouholeté vedení hudebního klubu AC.

Když v úterý zastupitelé schvalovali udělení cen, mělo se původně hlasovat o laureátech ve všech kategoriích dohromady. Zastupitel za ODS Roman Chlíbek ovšem přišel s nečekaným návrhem. "Nerozumím tomu, že by cena měla být udělena více lidem. Vycházím i z toho latinského názvu „první mezi rovnými“. Myslel jsem si, že první může být jenom jeden," řekl zastupitelům Chlíbek a navrhl, aby zastupitelé hlasovali o udělení ceny Primus inter pares každému z navržených laureátů zvlášť. A to přesto, že vedoucí odboru kultury Aleš Mokren zastupitelům připomněl, že cenu Primus inter pares dostalo více laureátů v minulosti už dvakrát.

Zastupitelé ve veřejném hlasování udělení ceny Blance a Miroslavu Mikátovým neschválili. Pro hlasovalo pouze 15 zastupitelů a jednotná nebyla navzdory jednomyslnému hlasování na radě města ani koalice. Návrh nepodpořili například Zdeněk Fink a Kamil Podroužek z HDK a z pěti zastupitelů ODS hlasoval pro dokonce pouze jeden. Zde je na místě připomenout, že manželé Mikátovi byli před čtyřmi lety hlasitými odpůrci plánu tehdejšího vedení města v čele s exprimátorem Alexandrem Hrabálkem (ODS) na stavbu 300 metrů dlouhé komunikace okrajem přírodní památky Na Plachtě.

Na celou situaci upozornila na sociální síť členka výběrové komise a ředitelka Centra uměleckých aktivit Martina Erbsová. "Coby členka výběrové komise na tuto cenu se distancuji od úterního hlasování Zastupitelstva města, které jsem sledovala online. Na svém posledním zasedání pro mne zcela nepochopitelným a nedůstojným způsobem neschválilo všechny navržené kandidáty na Primus inter Pares, tak jak zněl návrh usnesení. Nehlasovalo se v celku, ale po jednotlivých bodech, tak aby "nechtění" kandidáti nemohli být schváleni. O to je to trapnější, že jejich jména byla promítána a a při online vysílání tedy zveřejněna," uvedla Erbsová. Někdejší náměstek primátora ze Zelené Martin Hanousek pak ve svém vyjádření označil postup zastupitelů za čistou prasárnu a projev zapšklosti, buranství a maloměšťáctví.

Velké rozčarování nad rozhodnutím zastupitelů dává najevo i předkladatelka původního návrhu oceněných - náměstkyně primátorky pro oblast kultury Ilona Dvořáková (nezávislá). Cenu si podle ní zasloužili všichni navržení kandidáti a zastupitelstvo svým rozhodnutím vyslalo veřejnosti nešťastný vzkaz. Zastupitelstvo by podle ní mělo respektovat návrh komise. "
Je to trapas a upřímně mi je to líto. Takové věci by se neměly stávat. Zřejmě k tomu došlo, že někdo má k někomu nějaké osobní antipatie. Jsme ovšem dospělí lidé a měli bychom se chovat férově a regulérně. Tento postup se mi úplně regulérní nezdál. Velmi se těm nominovaným omlouvám, protože je to vůči nim opravdu nefér,“ řekla Salonkám Dvořáková.

K celé kauze se odpoledne předali také hradečtí Piráti, zastupitel Aleš Dohnal se v úterý snažil změnu hlasování zastupitelům rozmluvit. " Rádi bychom využili této příležitosti a za Piráty veřejně poděkovali manželům Blance a Miroslavovi Mikátovým, kteří ocenění bohužel nezískali, ale jejich přínos pro naše krásné město je nezpochybnitelný a zaslouží si uznání. V politice, jak víme, někdy rozhodují nejen zásluhy, ale i okolnosti , které nemusí být vždy zcela průhledné a čestné. To však nijak nesnižuje přínos Blanky a Miroslavy Mikátových,“ napsali Piráti na sociálních sítích. Zdánlivě nevinné hlasování na úterním zastupitelstvu podle informací Salonek rozladil značnou část vedení města a koaliční partneři si ho ještě budou navzájem vyjasňovat. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: archiv Salonek