Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Hradec v roce 2024: Mileta, dálnice D35 i Ed Sheeran či Ironman

1. 1. 2024

page.Name
Zhruba po 20 letech příprav začne letos na jaře očekávaná rekonstrukce křižovatky Mileta. Investice za více než 500 milionů korun bude hotová až v roce 2025. Řidiči se tak musí připravit na dlouhodobé dopravní omezení. V těsné blízkosti Hradce by se letos také měl začít stavět 7,5 kilometru dlouhý úsek dálnice D35 od mimoúrovňové křižovatky Plotiště k Sadové. Začít má také přestavba Vrbenského kasáren a další fází bude pokračovat rekonstrukce ZUŠ Střezina. Na své si přijdou i milovníci kultury a sportu. V červenci se uskuteční koncert popové hvězdy Eda Sheerana a v srpnu Hradec jako první české město přivítá triatlonové závody legendární značky Ironman.

Největší investicí města Hradec Králové bude v letošním roce křižovatka Mileta. Už před koncem loňského roku začaly na místě přípravné práce. Konkrétně došlo v místě budoucí stavby ke kácení stromů. Samotná rekonstrukce Milety za 524 milionů korun bez DPH vypukne během jara. Město bude z ceny díla hradit 187 milionů korun, ŘSD 309 milionů korun a Královéhradecký kraj 28 milionů korun. Hotovo má být do konce roku 2025. Rekonstrukce křižovatky Mileta bude probíhat za provozu, řidiče ale i tak čekají komplikace. "Zcela nepochybně dojde k dopravním komplikacím a různým omezením, ale je to pořád lepší, než kdyby se celá křižovatka během rekonstrukce uzavřela. Když se dělá takhle rozsáhlá a složitá investiční akce, všichni si musí zvyknout na nějaký kompromis. Žádám proto všechny řidiče o trpělivost," řekl Salonkám investiční náměstek primátorky Lukáš Řádek (TOP09). Konkrétní podoba dopravních omezení zatím není známá.

Rekonstrukce Milety nezahrnuje jen frekventovanou křižovatku na městském silničním okruhu. Vzniknou také nová dopravní napojení, podchody, chodníky nebo zastávky MHD. Z hlediska bezpečnosti bude zásadní vybudování čtyř podchodů pod křižovatkou pro chodce a cyklisty. Další důležitou změnou bude doplnění křižovatky o pruhy pro vozidla odbočující vpravo, čímž se zvýší kapacita křižovatky. Vedle toho vznikne směrem na Vysokou nad Labem další křižovatka, takzvaná malá Mileta, která mimo jiné propojí Fakultní nemocnici Hradec Králové se Zborovskou ulicí.

V těsné blízkosti nemocnice bude v letošním roce pokračovat ještě jedna velká investice, a to dostavba kampusu Univerzity Karlovy za astronomických šest miliard korun. Ani tato stavba letos neskončí, hotovo má být až v roce 2026.

Pokud půjde vše podle plánu, začne v lokalitě krajského města letošním roce kromě Milety ještě jedna klíčová dopravní stavba. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) plánuje na podzim zahájit stavbu úseku dálnice D35 ze Sadové po mimoúrovňovou křižovatku Plotiště u Hradce Králové. V trase budoucího 7,5 kilometru dlouhého dálničního úseku už od podzimu probíhá archeologický průzkum. Na konci listopadu ŘSD vypsalo tendr na zhotovitele, stavební firmy mohou své nabídky podávat do 1. února. Plány na zahájení stavby může ovšem ještě zkomplikovat fakt, že obec Všestary a dva občané podali k ministru dopravy rozklad proti vydanému stavebnímu povolení. Jejich námitky se zejména týkají hluku z budoucí dálnice v místní části Bříza a nedostatečných protihlukových opatření.

Z investic hradecké radnice stojí pro rok 2024 za zmínku zahájení druhé etapy přestavby ZUŠ Střezina. Práce na největší základní umělecké škole v České republice začaly po mnoha letech příprav v roce 2021. V nedávno dokončené první etapě stavbaři přestavěli výtvarný a taneční pavilon a postavili mezi nimi spojovací chodbu. Druhou etapu, která začne právě v letošním roce, tvoří rekonstrukce a dostavba pavilonu populární hudby, rekonstrukce pavilonu klasické hudby a přestavba objektu pro kanceláře a zázemí školy. Radnice v tuto chvíli hledá pro druhou etapu zhotovitele. Vybrat ho chce ještě během zimních měsíců a už na jaře by se mělo začít stavět. „Hradecká ZUŠ Střezina poskytuje vzdělání dětem od pěti let až do dospělosti. Je tu řada oborů, ve kterých se mohou žáci a studenti plně rozvíjet a nalézt tak nejen životní koníček, ale třeba i budoucí povolání. Všem těmto žákům chceme umožnit kvalitní umělecké vzdělání, které závisí nejen na pedagogickém zastoupení, ale i samotném zázemí školy. První etapu už máme za sebou a je velmi povedená. Věříme, že ty další budou stejně kvalitně a rychle pokračovat,“ uvedla ke Střezině hradecká primátorka Pavlína Springerová (HDK).

Významnou krajskou investicí v centru Hradce Králové by měla být v letošním roce mnohasetmilionová rekonstrukce Vrbenského kasáren. Z Vrbenského kasáren se má stát moderní muzejní pracoviště, jehož tematické těžiště budou tvořit veřejnosti přístupné expozice přírody a člověka a navazující provoz kulturního a kreativního centra pod správou Muzea východních Čech v Hradci Králové. "Vrbenského kasárny budou kompletně pro veřejnost. Ve dvou patrech bude přírodovědná expozice, v dalším patře velká archeologická expozice, bude tam velké digitalizační pracoviště a bude tam také velké kulturní a kreativní centrum," popsala představy kraje náměstkyně hejtmana Martina Berdychová (Východočeši). Pokud se podaří kraji vysoutěžit zhotovitele, zahájí práce už letos na jaře. Stavební část prací totiž musí být kvůli podmínkám dotací hotová už v roce 2025.

Hradec Králové nečeká v letošním roce zdaleka jen stavební ruch. Na své si během roku 2024 rozhodně přijdou milovníci kultury. Už tradičně nabitý bude červen. Od 12. do 15. června se na hradeckém letišti uskuteční další ročník hojně navštěvovaného hudebního festivalu Rock for People. Těšit se můžete na světové hudební hvězdy jako jsou americká punkrocková kapela The Offspring, britští Bring Me the Horizon nebo kanadská zpěvačka Avril Lavigne. Jen o týden později pak v centru Hradce Králové začne oblíbený divadelní festival Regiony. Letošní 29. ročník se uskuteční od 21. do 28. června. Po loňské premiéře se v srpnu vrátí na hradecké letiště letecká show Legendy nebes. A ani letos nepřijde Hradec o další tradiční akce jako jsou Slavnosti královny Elišky, krajské dožínky nebo festival Jazz Goes to Town.

Největší kulturní akcí roku pak zřejmě budou červencové koncerty britské hudební hvězdy Eda Sheerana v Parku 360 na hradeckém letišti. Jedna z nejvýraznějších osobností současné světové hudební scény vystoupí v Hradci sobotu 27. a v neděli 28. července. Ačkoliv pořadatelé nezveřejnili přesnou kapacitu pro koncerty, odhaduje se, že do Hradce během dvou dnů dorazí více než 100 tisíc návštěvníků z celé Evropy. „Hradec se může díky této příležitosti osvědčit jako nové místo na mapě turné světových hvězd a tento koncert může být začátkem tradice a oživením, které jsem si pro Hradec moc přála,“ řekla po oznámení koncertu Eda Sheerana hradecká primátorka Pavlína Springerová.

Pokud dáváte před kulturou přednost sportu, neměli byste si v polovině srpna nechat ujít historicky první zastávku prestižní triatlonové značky Ironman v České republice. Legendární závod se uskuteční v Hradci Králové v neděli 18. srpna. „Je to pro nás velký krok. Jsme ohromně šťastní, že budeme na českém trhu. Hradec Králové po prvních inspekcích vypadá úžasně, je dobře připraven. Město má architektonickou, kulturní i historickou hodnotu. Nabízí krásné a unikátní scenérie pro závodníky," řekl k hradeckému závodu ředitel pořádající agentury Sport Evolution Michal Drelich. Jeho agentura už organizovala závody značky Ironman v Gdyni, Varšavě a Poznani. Do Česka se ale Ironman podívá letos vůbec poprvé. A jisté je, že to nebude naposled. Hradec totiž bude dle smlouvy hostit legendární triatlonový závod i v dalších dvou letech. Plavecká část závodu, která bude dlouhá 1,9 kilometru, se uskuteční přímo v Hradci v Labi. Následně závodníci přesednou na kolo a absolvují devadesátikilometrovou cyklistickou trasu. Ta povede na Černilov a dál kolem Třebechovic, Českého Meziříčí a Jaroměře. Běžeckou část dlouhou 21 kilometrů triatlonisté absolvují opět přímo v Hradci. Konkrétně na čtyřech okruzích v centru města kolem soutoku Labe a Orlice. Cíl bude na Masarykově náměstí. Podle ředitele závodu Romana Šinkovského by mohlo na závod dorazit zhruba 1200 závodníků z celého světa.

Fanoušci hradeckého hokeje budou letos s napětím sledovat, zda se podaří zopakovat loňské tažení extraligovým play-off. Fotbaloví fanoušci, kteří od začátku sezony hojně navštěvují domácí zápasy Votroků v nové malšovické aréně, si budou přát zejména klidné jaro bez obav z boje o záchranu v nejvyšší české soutěži. A pokud půjde vše podle plánu, mohl by se Hradec Králové v roce 2024 dočkat i zápasu A týmu mužské fotbalové reprezentace. Už loni na podzim nastoupil v Hradci národní tým žen a byl z toho nečekaný rekord. Nikdy v české historii totiž nevidělo tolik diváků mezinárodní zápas ženské reprezentace. Na Malšovický stadion si našlo cestu skvělých 7488 fanoušků. I díky této skvělé mezinárodní premiéře by do Hradce měl zamířit i reprezentační A tým mužů. Povést by se to mohlo už v letošním roce.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: ŘSD, KHK, archiv