Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Hradeckým strážníkům bude od února pomáhat nová aplikace

31. 1. 2024

page.Name
Hradecké městské policii bude v práci od 1. února pomáhat nová aplikace Portál Bezpečí od tvůrců aplikace Záchranka. Strážníci se s její pomocí spojí s volajícím na linku 156 i videem a mohou ho přesně lokalizovat. Díky aplikaci by měla být pomoc strážníků volajícímu rychlejší. Portál Bezpečí již využívají strážníci v Brně, Plzni, Karlových Varech nebo Zlíně. Podle hradecké primátorky Pavlíny Springerové (HDK) se jedná o jeden z kroků, kterými chce radnice zvýšit bezpečnost ve městě.

„Při záchraně lidského života, ohrožení zdraví nebo majetku často rozhodují jen vteřiny. Aby mohla být pomoc ze strany městských strážníků zase o něco rychlejší a efektivnější, rozhodli jsme se připojit k dalším složkám a začít využívat aplikaci Portál Bezpečí. Díky ní a ve spolupráci s volajícím bude mít městská policie možnost ihned monitorovat situaci a urychlit další možnosti řešení. Jedná se tak o další z několika kroků, kterými se neustále snažíme zvyšovat bezpečí v našem městě,“ uvedla primátorka Pavlína Springerová. 

Aplikaci začne hradecká městská policie využívat od čtvrtka 1. února. Už několik týdnů ji ale strážníci testují. „Určitě je to spolehlivý nástroj, který může v naší práci výrazně pomáhat. Volající na linku 156 dostane od dispečinku operačního pracoviště SMS zprávu se speciálním odkazem, přes který dává souhlas k přístupu. Není tak třeba do telefonu instalovat žádnou aplikaci. Volajícímu stačí pouze chytrý telefon a připojení k internetu. Jakmile bude operačnímu důstojníkovi povolen přístup, spustí se video a zároveň i chat s možností automatického překladu pro zahraniční volající,“ popsal fungování ředitel Městské policie Hradec Králové Martin Žďárský.

Kromě videopřenosu má volající možnost sdílet i snímky z fotoaparátu a z galerie. Operační důstojník pak může veškerý materiál včetně videopřenosu sdílet i se svými kolegy v terénu, kteří vyrazili k zásahu.

Technologie dokáže i lokalizovat volajícího a zaznamenat jeho pohyb. „Poskytnutím polohy navíc odpadá operačním důstojníkům nutnost neustále se doptávat. Rozrušení volající někdy nedokážou dobře popsat, kde se nacházejí, zatímco údaje z aplikace jsou zcela přesné. Vizuální přenos zase pomůže udělat si představu o dění na místě. Pořízený záznam může posloužit jako velmi cenný důkaz,“ doplnil ředitel Žďárský. O využití této technologie rozhoduje vždy operační důstojník na základě předchozí telefonické komunikace.

Nová forma komunikace může pomoci člověku v ohrožení a nesnázích. Pomůže i turistovi, který nezná místní prostředí, i člověku, který se ztratil třeba při hledání hub.

Do portálu Bezpečí se od jara loňského roku zapojila řada měst v Česku. Aktuálně jej podle portálu využívají městské policie v Karlových Varech, Brně, Plzni, Zlíně, Tachově, Dubí, Boskovicích a v Břeclavi. V Královéhradeckém kraji portál už od ledna využívají strážníci v Trutnově. V budoucnu by se měly připojit také městské policie ve Vrchlabí, Dvoře Králové nad Labem nebo v Jaroměři. Autorem této aplikace je tým vývojářů ze společnosti Medical Information Technologies, který vytvořil také aplikaci Záchranka. Více informací je k dispozici také zde.

(kul, tz, čtk)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Patrik Jandejsek