Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

10°

Svátek má

Mobilní služebna, víc strážníků i preventistů. Hradec chce zvýšit bezpečnost u nádraží

11. 1. 2024

page.Name
Hradecká radnice chce zvýšit bezpečnost na hradeckém nádraží a okolí, kde byl 4. ledna zavražděn čtrnáctiletý chlapec. Možná opatření město začalo řešit s policií a Správou železnic, uvedla dnes radnice v tiskové zprávě. V problémové lokalitě by měla brzy pomoci mobilní služebna městské policie, finance na její pořízení schválili už koncem loňského roku hradečtí zastupitelé. Město chce také postupně asi o desetinu zvýšit počet strážníků. V lokalitě působí také asistenti prevence kriminality. Od ledna má Hradec čtyři místo dosavadních dvou.

Radnice podle primátorky Pavlíny Springerové (HDK) více než rok řeší, jak snížit kriminalitu ve městě. "Ačkoliv v některých lokalitách pomáhají například kamerové systémy, které postupně rozšiřujeme, či zvýšený dohled městské policie nebo asistentů prevence kriminality, jsou zde i takové, kde jsou podobná opatření bohužel stále nedostatečná. Jedná se právě o hradecké nádraží," uvedla.

Radnice vyzvala na to, že v blízkosti nádraží stojí vybydlený objekt nazývaný Holubí dům, v němž přebývají bezdomovci či narkomani. "Vzhledem k tomu, že se jedná o soukromý objekt, nemůžeme zde provádět efektivní dohled," uvedl ředitel městské policie Martin Žďárský. Objekt by však podle primátorky měla odkoupit Správa železnic, která by její pak v rámci chystané rekonstrukce nádraží zbořila a na jeho místě postavila parkoviště.

V prosinci zastupitelé uvolnili městskou policii dva miliony korun na nákup nové mobilní služby, která má zajistit větší bezpečnost právě v lokalitě u hradeckého nádraží. "Bude mít zabudovaný kamerový systém a bude nasazován v problémových lokalitách. Zajistí v těchto místech efektivnější dokumentaci přestupkových jednání a jejich následné snadnější řešení," uvedla primátorka.

S novým rokem došlo také k navýšení počtu asistentů prevence kriminality. „Jejich působení se ukazuje jako přínosné, a to díky znalostem poměrů v problematických místech a komunitách města,“  doplnil ředitel hradecké městské policie. Město navíc posiluje počet příslušníků městské policie právě kvůli zvýšení pocitu bezpečí, jejich nábor je od minulého roku nově motivován i přidělením služebních bytů. Nyní má městská policie asi 115 lidí, do jednoho až dvou let chce radnice nabrat dalších 10 až 15 strážníků.

Z vraždy chlapce na nádraží je podezřelý dvaatřicetiletý muž z Hradce Králové. Policie jej zadržela krátce po činu a následně obvinila z vraždy. Podezřelého soud poslal do vazby. Muž dítě podle detektivů napadl kuchyňským nožem v kolejišti nádraží po předchozí hádce. Hradecká primátorka krátce po události uvedla, že město udělá vše pro to, aby se už nic podobného v Hradci Králové neopakovalo.

(čtk, kul)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Hynek Šnajdar