Pátek

21. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

OBRAZEM: Na třídě SNP šlo k zemi deset jasanů. Na podzim je nahradí javory

18. 1. 2024

OBRAZEM: Na třídě SNP šlo k zemi deset jasanů. Na podzim je nahradí javory 0 snímků
Pokácení deseti jasanů na třídě SNP na Slezském Předměstí v minulém týdnu vyvolalo velké diskuze Hradečáků na sociálních sítích. Podle technických služeb tím začala další etapa obnovy stromořadí a opravy chodníků na třídě SNP na Slezském Předměstí. Že šlo o stromy ve špatném zdravotním stavu, potvrdil i náměstek primátorky pro životní prostředí Adam Záruba (ZPHZ). "Stromy viditelně odumíraly. Můžu garantovat, že v Hradci nedochází k neodůvodněnému kácení zdravých stromů," řekl Záruba. Pokácené jasany na podzim nahradí javory.

Pracovníci technických služeb minulý týden pokáceli na třídě SNP 10 jasanů. Konkrétně v úseku mezi ulicemi Myslbekova a Brandlova. Ačkoliv kácení proběhlo v souladu s rozhodnutím odboru životního prostředí hradeckého magistrátu, v největší hradecké facebookové skupině Hradec Králové - Salón republiky vyvolaly fotky pokácených stromů bouřlivou diskuzi se stovkami komentářů. Bylo kácení nutné? A byly stromy zdravé nebo ne?

"Pod motorovými pilami tento týden skončilo stromořadí zcela zdravých jasanů na Třídě SNP na Slezském předměstí. Před cca 2 měsíci pokáceli několik stromů jen o kousek dál. A všímám si, že kácení pokračuje. Nikdo se ani neobtěžoval umístit ceduli se záměrem, aby se třeba mohli vyjádřit místní. Neskutečné barbarství. Ale odůvodnění se zřejmě vždycky najde. Vznesla jsem dotaz na vedení města, tož uvidíme," napsala k fotkám Lucie Chytilová. 

Podle náměstka pro životní prostředí Adama Záruby ovšem o zdravé stromy rozhodně nešlo. "Stromy byly ve velmi špatném stavu, viditelně odumíraly. Můžu garantovat, že v Hradci nedochází k neodůvodněnému kácení zdravých stromů," uvedl Záruba. O špatném zdravotním stavu a narušené stabilitě stromů hovoří v tiskové zprávě i technické služby, které na důkaz přidaly i fotografie některých stromů.

„Dřeviny mají viditelně poškozené kmeny hnilobou. Bazální část kmenů není v důsledku hniloby celistvá a je tímto narušena konzistence nadzemní a podzemní části dřevin. Dřeviny jsou nenávratně poškozené a neperspektivní,“ uvádí v oficiálním rozhodnutí o kácení odbor životního prostředí Magistrátu města Hradec Králové. 

Podle plánu technických služeb dojde nyní k opravě chodníku a následně k rozšíření pruhu zeleně a vysázení nových stromů. V tomto konkrétním úseku na podzim pracovníci vysadí osm nových javorů babyka. 

S částí kritiky ze strany veřejnosti náměstek pro životní prostředí přece jen souhlasí. Podle Záruby je potřeba zlepšit informovanost občanů o zamýšlených zásazích do zeleně a jejich důvodech. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: TSHK, Lucie Chytilová