Středa

24. července 2024

Nyní

23°

Zítra

22°

Svátek má

OBRAZEM: Nový taneční pavilon na ZUŠ Střezina už slouží dětem

10. 1. 2024

OBRAZEM: Nový taneční pavilon na ZUŠ Střezina už slouží dětem 0 snímků
Hradec Králové dnes po rekonstrukci otevřel taneční pavilon a spojovací chodbu Základní umělecké školy Střezina. Radnice tím završila první etapu rekonstrukce školy za celkových 81 milionů korun bez DPH, už před rokem zrekonstruovali stavbaři také výtvarný pavilon. Už na jaře chce město navázat druhou etapu rekonstrukce, při které by mělo dojít na úpravu pavilonů populární a klasické hudby a pavilonu s hlavním vstupem a kancelářemi. Odhadovaná cena druhé etapy je 200 milionů korun.

Slavnostním otevřením tanečního pavilonu byla dnes oficiálně ukončena první fáze rekonstrukce největší základní umělecké školy v České republice. ZUŠ Střezina, kterou navštěvuje téměř dva a půl tisíce žáků, má díky ní kromě zrekonstruovaného tanečního pavilonu také novou spojovací chodbu, která slouží jako galerie i odpočinkový prostor. Už před rokem dokončili stavbaři také rekonstrukci výtvarného pavilonu. Celkové náklady na první fázi rekonstrukce činí 81 milionů korun bez DPH. 

V tanečním pavilonu, který se dnes otevřel, zůstalo pět tanečních sálů. "Přibylo hlavně sociální zázemí, které v původním pavilonu velmi chybělo. Rozšířily se prostory pro skladování kostýmů, zázemí získali učitelé. Vše je nové," řekl ČTK ředitel školy Karel Šust. V sálech stavbaři položili speciální pružné sportovní podlahy. V sále určeném pro step je vlysová podlaha, která odolá nárazům a velké zátěži od stepařských okovaných bot. Taneční obor navštěvuje na ZUŠ Střezina asi 320 dětí. 

"Jsem nadšená z toho, že máme úžasné prostory pro hradecké děti, které zde mohou upustit uzdu své fantazie a realizovat tady různé kreativní aktivity od tance, přes hudbu až po výtvarné činnosti," řekla při slavnostním otevřením primátorka Hradce Králové Pavlína Springerová (HDK).

Rekonstrukce Střeziny bude letos pokračovat druhou etapou

Dnešním otevřením tanečního pavilonu práce na ZUŠ Střezina zdaleka nekončí. Už na jaře letošního roku chce město zahájit druhou etapu rekonstrukce. Ta zahrnuje rekonstrukci a dostavbu pavilonu populární hudby, rekonstrukci pavilonu klasické hudby a přestavbu objektu vstupu a kanceláří a zázemí školy. V současné době běží výběrové řízení na zhotovitele druhé etapy, lhůta pro odevzdání nabídek vyprší 22. ledna. Pokud půjde vše podle plánu, mohly by stavební práce začít už v březnu letošního roku. 

I druhá etapa bude rozdělena do několika fází. Jako první přijdou na řadu práce v objektu s kancelářemi a hlavním vstupem. „Stavební práce na jednotlivých pavilonech jsou rozfázovány tak, aby byl i nadále zajištěn chod školy bez výraznějšího omezení. Počítáme, že na jeden objekt bude mít zhotovitel přibližně rok, jako tomu bylo doposud. Ukončení rekonstrukce této druhé etapy tak předpokládáme v roce 2027,“ vysvětlil investiční náměstek hradecké primátorky Lukáš Řádek (TOP09). Radnice předpokládá, že by cena za tuto etapu neměla přesáhnout 200 milionů.

Poslední, třetí etapou bude výstavba koncertního pavilonu se dvěma sály pro divadlo a hudbu, který nahradí současný objekt se dvěma tělocvičnami. Třetí etapa by měla zahrnovat i stavbu parkoviště.

(kul, čtk)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek, MMHK