Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

OBRAZEM: Se zesnulým chlapcem se na nádraží přišly rozloučit stovky lidí

7. 1. 2024

OBRAZEM: Se zesnulým chlapcem se na nádraží přišly rozloučit stovky lidí 0 snímků
Zhruba tři stovky lidí dorazily v neděli odpoledne k hradeckému nádražní na pietní akci za zesnulého čtrnáctiletého chlapce. Ten zemřel ve čtvrtek poté, co mu dvaatřicetiletý muž zasadil v prostoru kolejiště několik bodných ran kuchyňským nožem. Podezřelý je ve vazební věznici a hrozí mu až výjimečný trest. Na pietní akci přišli převážně zástupci hradecké romské komunity. Lidé zapalovali svíčky, drželi minutu ticha a vybírali peníze pro rodinu zesnulého chlapce. Vyjádřit soustrast přišli i primátorka města nebo ředitel městské policie.

Pietní akt se uskutečnil v neděli od 14 hodin před hlavním nádražím. S čtrnáctiletým chlapcem, který zemřel v prostoru kolejiště, se přišla rozloučit zejména romská komunita. Lidé chodili zapalovat svíčky na pietní místo před vstupem do nádražní haly. Kolem 14. hodiny se jich tam shromáždily zhruba tři stovky. Na celou akci dohlíželi státní i městští policisté. Jejich zásah ale nebyl potřeba. Celé shromáždění proběhlo v klidu. 

Zhruba po 20 minutách vystoupil s krátkou řečí zástupce politické strany Roma Luma Marco Cavali. Řekl, že hrůzný čin se dotkl jako Romů, tak i majority. "Jak všichni víme, byl to kluk tady z Hradce. Pojďme vyjádřit úctu Filipovi, byl to pořád kluk. Čtrnáctiletý kluk je pořád dítě," řekl ve svém krátkém projevu. Vyzval také rodiče dětí, aby dohlíželi na to, kam jejich dětí chodí a s kým se stýkají.

S krátkou řečí následně vystoupila také primátorka města Hradec Králové Pavlína Springerová (HDK). Ta přišla na pietní místo zapálit svíčku v doprovodu ředitele městské policie Martina Žďárského. "Sešli jsme se tady, abychom si připomněli naprosto zbytečnou ztrátu mladého života. Filip tady s námi v Hradci mohl žít desítky let. Měl tady být s námi se všemi a především se svoji rodinou. Sešli jsme se tady také proto, abychom si řekli, že tuto situaci už nechceme opakovat. Je to na nás na všech. Chci s vámi sdílet svůj sen a svou představu, že to nebude my a vy. Ale budeme to my všichni dohromady komunita hradecká. My to bez vás nedáme a vy bez nás taky ne. Spojme se a pracujme společně na tom, aby se v Hradci žilo bezpečně. Hradec byl vždycky bezpečným městem. Celá hradecký komunita chceme, aby se tady nám, našim dětem i celým našim rodinám žilo bezpečně. Děkuju, že jsem tady společně s vámi mohla sdílet naši společnou bolest za Filipa. Vyjadřuji upřímnou soustrast rodině jménem svým i jménem našeho města," řekla primátorka. Následovala minuta ticha na uctění památky zemřelého chlapce. Poté se lidé pomalu začali rozcházet. Přímo na místě lidé také finančně přispívali rodině zesnulého chlapce na pohřeb.

Otřesný čin se stal ve čtvrtek zhruba o půl šesté odpoledne. Po předchozí hádce napadl 32letý muž v kolejišti hradeckého nádraží kuchyňským nožem 14letého chlapce. Ten na místě následkům zranění podlehl. Policisté podezřelého muže zadrželi o hodinu později v jeho bydlišti. V pátek ráno ho obvinili z vraždy, za kterou mu hrozí 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. O několik hodin později pak na podnět státního zástupce rozhodl soudce o tom, že podezřelý muž bude stíhán ve vazbě.

Mezitím se v médiích i na sociálních sítích objevují stále detailnější informace o pachateli. Zpravodajský server Novinky.cz uvedl, že pachatelem má být muž, který v okolí hlavního nádraží často žebral a užíval drogy. „Byl to feťák. Říká se, že ten incident byl skrz cigaretu a marihuanu. Ale samozřejmě jsem u toho nebyla, to je, co se povídá. Toho chlapce mi je strašně líto. Znám od vidění jeho rodinu,“ cituje server ženu z Hradce Králové. Redakce hovořila i s příbuzným obviněného muže. Ten potvrdil, že má psychické problémy. „Léčil se dlouhodobě se schizofrenií. Léky, myslím, bral. Je nesvéprávný, proto měl určeného opatrovníka z magistrátu. Díky tomu bydlel na ubytovně. Ve vězení byl a tam to asi začalo. Předtím byl normální, ale zřejmě tam došlo k nějakému zneužití a od té doby měl psychické problémy,“ citují příbuzného Novinky.cz

Podle informací redakce MF DNES je podezřelý muž místní „známá firma“ s přezdívkou Orion a výrazným tetováním v obličeji. Policisté vzhledem k věku oběti více informací nezveřejnili.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek