Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

10°

Svátek má

Ředitel krajské policie odmítl nátlak na policisty, kteří odešli do civilu

15. 1. 2024

page.Name
Ředitel Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje Petr Sehnoutka odmítl nátlak ze své strany na dva vysoce postavené policisty, kteří nedávno odešli od policie. Oba opustili policii na vlastní žádost o ukončení služebního poměru a důvody policistů byly jejich svobodným rozhodnutím, vyplynulo z dnešního vyjádření ředitele Sehnoutky pro ČTK. Okolnosti odchodů obou policistů prověřuje úřad vnitřní kontroly Policejního prezidia ČR.

"S oběma policisty jsem vedl opakované seriózní jednání, jakýkoliv nátlak z mé strany odmítám. Oba odešli na vlastní žádost o ukončení služebního poměru a důvody policistů byly jejich svobodným rozhodnutím. ... Do doby výsledků tohoto šetření je předčasné se jakkoliv vyjadřovat," uvedl v prohlášení Sehnoutka.

Podle Deníku N jde o dosavadního šéfa trutnovské policie Pavla Škanderu a bývalého krajského policejního náměstka Jiřího Karáska, který se rozhodl odejít do civilu ke konci loňského roku a v prvních lednových dnech náhle zemřel. Karásek opustil řady policie po téměř 34 letech a Škandera po více než 38 letech, uvedla na webu policie. Podle Deníku N krajský ředitel donutil oba opustit místo a odejít do civilu.

Kontrola policejního prezídia byla nařízena na popud vyjádření bývalého policejního prezidenta Jana Švejdara, který mimo jiné na sociální síti X uvedl, že Karásek byl k odchodu donucen. "Byl policistou s velkým P, neskutečně dobrým a velkým srdcem, důsledný, apolitický, poctivý, spravedlivý. Miloval svou rodinu a práci. Jirka byl můj velký kamarád, byl donucen. Důvod? Přátelství se mnou, křivdy z minulosti. Jiný důvod mu nesdělili," uvedl na sociální síti Švejdar. Švejdar v čele policie skončil po příchodu ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) před dvěma lety. V dubnu 2022 ho nahradil současný policejní prezident Martin Vondrášek.

"Pan policejní prezident zaznamenal vyjádření Jana Švejdara. V reakci na tato slova nechal informace obsažené v prohlášení prověřit Úřadem vnitřní kontroly Policejního prezídia ČR. V tuto chvíli nemám informace o tom, kdy by mohly být výsledky k dispozici," sdělil dnes ČTK mluvčí prezidia Ondřej Moravčík.

ČTK