Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

10°

Svátek má

Za MHD si od března připlatíte. Jedna jízda vyjde nově na 25 korun

17. 1. 2024

page.Name
V Hradci Králové od 1. března zdraží jízdné v městské hromadné dopravě. Vedení města dnes na tiskové konferenci představilo novinářům nové tarify jízdného, které v úterý schválili městští radní. Nejčastěji využívané jednotlivé jízdné, za které doposud lidé zaplatili městskou či bankovní kartou 14 korun, vyjde nově na 25 korun. Skokový nárůst o 79 procent mírní fakt, že nově můžete s touto jízdenkou přestupovat. Zdraží i časové jízdenky, například roční jízdenka zdraží o deset procent na 4070 korun.

Ke zvýšení cen v MHD přistoupila hradecká radnice poprvé po více než sedmi letech. Naposledy se jízda dočkala v září roku 16. Od té doby se o zdražení zdražilo vícekrát0, nikdy k němu ale nedošlo. To se nyní s platností od 1. března změní. 

Zvýším cenu jízdného města podle náměstka primátorky Miroslava Hlouška (ODS) muselo reagovat na růst inflace a zvýšení nákladů městského dopravního podniku. "S ohledem na inflaci a snahu stabilizovat dotaci města dopravního podniku jsme se rozhodli přistoupit k úpravě cenníku. Potřebujeme i nadále zachovat objem přepravy a přitom se nadále snažit o její modernizaci. Chtěl bych podotknout, že v jiných statutárních městech docházelo ke větším změnám po dvou až třech letech, u nás naposledy v roce 2016,“ řekl Hloušek.

Návrhy na zvýšení jízdního vedení města zvažovalo řadu měsíců. Hloušek připomněl, že od posledního zdražení v roce 2016 činí kumulovaná inflace více než 30 procent. Díky zvýšení cen by měl městský dopravní podnik získat navíc asi 12 milionů korun ročně. Dosud měl ročně z jízdného asi 110 milionů korun. Dotace z rozpočtu města dopravního podniku má letos být 380 milionů korun, tedy stejně jako loni.

Ředitel dopravního podniku Zdeněk Abraham uvedl, že vybrané finanční prostředky by měly pomoci v rámci personální stabilizace zaměstnanců. "Ačkoliv máme řadu benefitů pro našeho zaměstnance, stále jich není dostatek. Chtěli bychom zejména řidičům zlepšit jejich situaci. Jejich práce si vážíme a rádi bychom je za volanty naší MHD udrželi," řekl Abraham. Podle svých slov se toho neobává, že by lidé kvůli zdražení přestávali MHD využívat. "Cest nám stále přibývá. Ještě nemáme úplně dopočítána data za rok 2023, ale dostaneme se zhruba k 37 milionům cestujících," uvedl Zdeněk Abraham. V roce 2022 využilo služeb MHD zhruba 35 milionů lidí. 

Zdražení od 1. března se týká většiny tarifů včetně základních jednorázových jízdenek. Ředitel dopravního podniku Zdeněk Abraham upozornil na to, že nově bude jízdenka v ceně 25 korun placená kartou platnost mít 60 minut a bude neomezeně přestupní. Dosavadní kartou placená jízdenka za 14 korun je nepřestupná a za každý další přestupek v době do 35 minut ve všední dny cestující platí čtyři koruny. "Při jednom přestupu tak je nyní cena 18 korun, nově bude 25 korun," řekl Abraham. Při jízdě do 10 minut můžete využít jízdneku za 14 korun, ta nahrazuje krátký přejezd na dvě zastávky za dosavadních šest korun.

Některých skupin obyvatel se zdražení nedotkne. Například senioři nad 70 let mohou i nadále jezdit za stokorunu ročně. Na 30 korunách zůstává jednotlivá jízdenka zakoupená u řidiče nebo noční jízdné. "Nešlo nám o dramatické zvýšení. Přihlédli jsme k sociálnímu hledisku. Nově bude moct jezdit zdarma i doprovod dětí do šesti let, doposud to platilo pouze pro doprovod dětí do tří let. Chceme tím motivovat rodiče, aby vozili děti do školky pomocí MHD. Před mateřskými školami totiž ráno často uvidíme neutěšenou dopravní situaci,“ vysvětlil náměstek primátorky Miroslav Hloušek. 

(kul, čtk) 
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz