Neděle

14. dubna 2024

Nyní

22°

Zítra

14°

Svátek má

Do vozů MHD už o víkendech a svátcích nemusíte nastupovat předními dveřmi

28. 2. 2024

page.Name
S platností od začátku března zrušil Dopravní podnik města Hradec Králové povinnost celodenního nástupu cestujících do vozidel MHD předními dveřmi o víkendu a ve státní svátky. Předními dveřmi nově nemusí cestující nastupovat ani v dopravně připojených obcích kolem Hradce, kterými jsou Běleč nad Orlicí, Divec, Lochenice, Předměřice nad Labem, Stěžery a Vysoká nad Labem. Nastupovat předními dveřmi a ukázat řidiči platný jízdní doklad musí od března cestující v hradecké MHD pouze v čase od 19:00 do 4:00.

Pokud jezdíte hradeckou MHD, dost možná jste už o zrušení povinnosti nástupu předními dveřmi slyšeli. Ve vozech totiž už nějaký čas můžete slyšet hlášení, které na změnu podnětu. Dopravní podnik zároveň cestující informuje i formou samolepek na
dveřích. Platit začne nové nařízení od 1. března. O víkendech, svátcích a také v dopravně připojených obcích v okolí Hradce budou moci cestovat nastoupit kterýmikoliv dveřmi a nebudou muset u řidiče prokazovat platnou jízdenkou. 

O sobotách, nedělích a svátcích museli cestující nastupovat předními dveřmi od roku 1999. Po 25 letech se nyní rozhodl dopravní podnik tuto povinnost zrušit. "Březnovou změnou se zjednodušuje a urychlí přeprava, dojde k odstranění některých zpoždění a tím i
lepší návaznosti spojů, kdy se tak zvýší celkový komfort pro cestující hradecké MHD," uvedl rozhodnutí o změně dopravního podniku.

Jaká je novodobá historie nástupů cestujících do vozů hradecké MHD?
1978 - zaveden nástup všemi dveřmi
1997 - nástup předem ve II. tarifním pásmu a na noční lince 0
1998 - nástup předem rozšířen pro celou síť v období 19 - 04h
1999 - přechodný nástup rozšířen celodenně pro soboty, neděle a svátky
2024 - zrušení povinnosti nastupovat předem o svátcích av obcích okolo Hradce

(kul, tz)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Salonek