Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Druhá etapa oprav ZUŠ Střezina začne už za pár týdnů, vyjde na 137 milionů

27. 2. 2024

page.Name
Druhou etapu rekonstrukce ZUŠ Střezina udělá hradecká stavební firma Stako za 137 milionů korun bez DPH. Jako vítěze výběrového řízení ji dnes schválili hradečtí zastupitelé. Vysoutěžená cena je o čtvrtinu nižší než městem odhadovaná cena před soutěží. Druhá etapa, která zahrnuje rekonstrukci pavilonů klasické a moderní hudby a zázemí vedení školy, by měla začít letos na jaře. Práce jsou plánované na zhruba tři a půl roku.

Hradecká radnice nedávno dokončila první etapu rekonstrukce největší základní umělecké školy v Česku. Během dvou let zrekonstruovali dělníci v rámci první etapy taneční a výtvarný pavilon a vybudovali novou spojovací chodbu. Na dokončenou práci naváže už brzy etapa druhá.

Na úterním zasedání hradečtí zastupitelé schválili vítěze výběrového řízení na zhotovitele druhé etapy. Stala se jí hradecká společnost STAKO s nabídkovou cenou 137 milionů korun bez DPH. Odhadovaná cena při zadání soutěže byla přitom o 41 milionů vyšší. "Je to rozhodně dobrá zpráva. Chvíli jsme teď žili v období, kdy většina tendrů dopadla hůř, než jaká byla předpokládaná cena daná rozpočtem. Nicméně byla to naštěstí anomálie. Díky tomu, že klesla inflace a uklidnil se stavební trh, dochází v posledních měsících k tomu, že vysoutěžené ceny bývají pod odhadovanou cenu," řekl Salonkám k výsledku tendru investiční náměstek primátorky Lukáš Řádek (TOP 09).

Podle primátorky Pavlíny Springerové (HDK) chce město zahájit druhou etapu už za pár týdnů. "Práce je opět třeba rozfázovat tak, aby škola mohla stále plynule fungovat a zásahy do výuky byly minimální,“ uvedla Springerová.

Druhá etapa bude hotová v roce 2027, poté přijde na řadu etapa třetí

Jako první zahájí dělníci práce v objektu s hlavním vstupem do ZUŠ Střezina. "Poté se řemeslníci přesunou do pavilonů nejprve moderní a poté klasické hudby. Součástí stavby je také modernizace infrastruktury a zlepšení prostředí nejen uvnitř jednotlivých objektů. V poslední fázi proto dojde na dílčí venkovní úpravy, zejména pak v prostorách vnitřního areálu školy,“ popsal plány rekonstrukce Řádek. Součástí prací bude i nové oplocení, dopravní řešení areálu, zahradní architektura, areálové kanalizace, rozvody silnoproudu a venkovní osvětlení.

Veškeré práce v rámci druhé etapy by měly být hotové ke konci roku 2027. Město také v budoucnu plánuje navázat ještě třetí etapou. "Rádi bychom se třetí etapou navázali na dokončení etapy druhé. Třetí etapa počítá s výstavbou nového koncertního pavilonu a přilehlého parkoviště. Myslím si, že potom už bude naše ZUŠ v opravdu adekvátních prostorech, kde bude moct dlouhá léta fungovat," prozradila další plány hradecká primátorka, která má na radnici na starost oblast školství.  

Ve špatném stavu jsou i Jesličky, zatím ale musí počkat

Ani dokončením třetí etapy by práce na Střezině nemusely na dlouho skončit. V první etapě už se moderního zázemí dočkalo výtvarného a tanečního oboru. Druhá a třetí etapa poskytující moderní zázemí hudebnímu oboru. ZUŠ Střezina má však ještě čtvrtý obor: literárně-dramatický. Ředitel ZUŠ Karla Šusta v nedávném rozhovoru pro Salonky prozradil, že ve svých vizích sní io novém zázemí pro tento obor. "Pro literárně-dramatický obor využíváme budovu Divadla Jesličky v Brandlově ulici, která je v opravdu špatném stavu. Je to budova stará přes 50 let a každý rok tam řešíme několik havárií. Mou vizí je, že bychom tady v areálu Střeziny v Luční ulici na místě nevyužívaných školních pozemků postavili nové Divadlo Jesličky. Díky tomu bychom pak měli všechny obory v jednom areálu. Zatím ale nevím, jestli se to povede někdy prosadit," uvedl Šust. 

Podle primátorky Springerové sice není tato vize součástí aktuálního projektu tří etap rekonstrukce Střeziny, v budoucnu prý ale radnice rozhodně bude muset řešit i to, co bude dál s Jesličkami. "V této chvíli bereme třetí etapu jako finální. Jesličky budeme v budoucnosti řešit jako samostatný projekt, je nám jasné, že stav Jesliček je opravdu špatný," řekla Salonkám hradecká primátorka. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhnanek@salonkyhk.cz
Foto: MMHK