Pondělí

15. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

Hradec má projektanta pro denní stacionář, který do tří let začne růst v Třebši

14. 2. 2024

page.Name
Na přelomu let 2026 a 2027 by měla v Třebši začít stavba denního stacionáře pro klienty se zdravotním postižením. Hradečtí radní tento týden schválili výběr projektanta i autorského dozoru pro stavbu. Projekt vypracuje sdružení libereckých architektonických kanceláří SIAL a SP-AM za přibližně 5,8 milionu korun bez DPH. Zhotovení projektové dokumentace bude trvat přibližně dva roky. Náklady na samotnou stavbu radnice odhaduje na zhruba 200 milionů korun.

Stavbu stacionáře město chystá ve čtvrti Třebeš na ploše bývalého areálu technických služeb nedaleko objektu zdravotnické záchranné služby. Radnice již pořídila studii, na kterou architekti navážou. Zakázka vedle tvorby projektu zahrnuje i autorský dozor na stavbě.

Zařízení tohoto typu město zatím nemá. Kapacita stacionáře by měla být 48 klientů starších 15 let. "Stacionář je ambulantní sociální služba. Lidé, kteří se již neobejdou bez pomoci jiné osoby, zde budou moci trávit aktivně čas, a to v přirozeném prostředí," uvedl náměstek primátorky pro sociální věci Pavel Vrbický (Piráti). Stacionář by se podle něj měl stát důležitým pilířem podpory takzvaných rodinných pečujících.

Součástí stacionáře budou oddělení fyzioterapie, ergoterapie, relaxace či výchovně - vzdělávacích činností. "Budova nabídne klientům potřebné soukromí, k objektu bude přiléhat rozsáhlá zahrada přizpůsobená potřebám klientů," uvedla radnice.

Významnou část investice budou představovat náklady na demolice, úpravu dopravního napojení, zastávek MHD a okolních prostranství. Podstatnou část investice by město chtělo financovat z evropských a národních dotací. "Budeme prověřovat i možnost využití dotací v rámci regenerace brownfieldů," uvedl náměstek primátorky pro investice Lukáš Řádek (TOP 09).

Důležitou investici v sociální oblasti město dokončilo v červnu 2022, kdy otevřelo dům odlehčovací služby pro zdravotně postižené. Stavba domu s kapacitou 35 lůžek přišla včetně vybavení na 136 milionů korun. Odlehčovací služba po přechodnou dobu pomáhá lidem, kteří mají sníženou soběstačnost, například kvůli věku, nemoci či jinému zdravotnímu postižení. Prostory jsou uzpůsobené kromě vozíčkářů i pro trvale ležící klienty.

Královéhradecký kraj loni v září v Hradci Králové ve čtvrti Roudnička otevřel domov pro zdravotně postižené. Investice činila 80 milionů korun. Ubytování ve třech samostatných domácnostech v něm našlo 18 klientů s mentálním a kombinovaným postižením s vysokou mírou podpory. Na Hradecku takové zařízení do té doby nebylo.

(čtk, kul)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: MMHK