Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

V hradeckém kraji trvá epidemie chřipky a akutních respiračních infekcí

10. 2. 2024

page.Name
V Královéhradeckém kraji trvá epidemie chřipky a akutních respiračních infekcí. Počet nemocných se tento týden v kraji opět zvýšil o šest procent na 1867 nemocných v přepočtu na 100.000 obyvatel. Vyplynulo to z informací Krajské hygienické stanice. Podle hygieniků je epidemie chřipky v kraji od minulého týdne. Například hradecká fakultní nemocnice od úterý kvůli epidemii omezila návštěvy pacientů. Aktuálně je v souvislosti s akutními respiračními chorobami a chřipkou v nemocnici hospitalizovaných asi 80 pacientů.

K dnešku eviduje hradecká KHS 11 klinicky závažných případů onemocnění chřipkou, z toho jeden z pacientů v souvislosti s chřipkou zemřel.

"V Královéhradeckém kraji pokračuje plošná epidemie akutních respiračních onemocnění smíšeného nechřipkového a chřipkového původu s dominancí chřipky typu A/H1N1pdm," uvedla dnes mluvčí hradecké KHS Veronika Krejčí.

Nejvyšší nemocnost je v okrese Hradec Králové, a to 2027 nemocných v přepočtu na 100.000 obyvatel a naopak nejnižší je na Náchodsku, 1437 nemocných na 100.000 obyvatel. "Nejvyšší nemocnost stále přetrvává ve věkové skupině do pěti let, následuje věková skupina 15 až 24 let, nejnižší nemocnost je i nadále ve věkové skupině 65+," sdělila Krejčí.

Nemocnice v kraji kvůli nárůstu počtu případů chřipky a akutních respiračních infekcí postupně omezují návštěvy pacientů. Od úterý platí omezení ve Fakultní nemocnici Hradec králové (FN HK) a od čtvrtka v krajské Oblastní nemocnici Jičín.

"V posledních dnech evidujeme nárůst počtu pacientů hospitalizovaných ve FN HK s akutními respiračními chorobami a chřipkou, v tuto chvíli se jejich počet pohybuje kolem osmi desítek. Nemocnice v souvislosti s aktuální epidemiologickou situací v kraji od 6. února omezila návštěvy všech hospitalizovaných pacientů," řekl dnes ČTK mluvčí FN HK Jakub Sochor. Podle něj jsou návštěvy hospitalizovaných pacientů povoleny pouze do dohodě s ošetřujícím personálem jednotlivých pracovišť.

Počty nově zjištěných případů covidu-19 v kraji klesají několikátý týden v řadě, vyplynulo z informací uvedených na webu ministerstva zdravotnictví. Za posledních sedm dnů testy v kraji zaznamenaly osm případů onemocnění covid-19 včetně reinfekcí v přepočtu na 100.000 obyvatel, před týdnem 11 a před tím 15, 16, 31 a 51 případů.

(čtk, kul)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz